Jak chcę by było?

Agrafkowy projekt „Jak było – jak chcę by było” to mentoringowe spotkanie dzieci z seniorami, które miało na celu wymianę informacji o mieście i stworzenie wspólnej wizji przyszłych Pabianic. Obydwa pokolenia świetnie się przy tym bawiły!

Głównym celem inicjatywy Grupy Wolontarystycznej „Agrafka” było zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat historii i tradycji naszego miasta. Projekt zakładał również integrację międzypokoleniową, która może być przestrzenią do świeżego spojrzenia na przeszłość i przyszłość Pabianic. Seniorzy mieli możliwość bycia wysłuchanym, a dzieci były wzięte pod uwagę ze swoją wizją przyszłości miasta.

Kochamy nasze miasto. Pragniemy, aby młodzi ludzie znali jego historie i widzieli w nim wartość, a starsi mieli przestrzeń do podzielenia się swoimi przeżyciami związanymi z Pabianicami – mówi Paulina Magnuska, koordynatorka projektu.

Spotkanie rozpoczęło się od dawki ciekawostek o grodzie nad Dobrzynką przekazanej przez dyrektora Muzeum Miasta Pabianic Ryszarda Adamczyka. Odbyło się to w formie minispaceru po centrum Pabianic.

Następnie seniorzy podzielili się w debacie pokoleniowej swoimi życiowymi doświadczeniami, historiami i tradycjami, a dzieci podzieliły się swoją wizją – opowiada koordynatorka.

Debata międzypokoleniowa odbyła się w zabytkowej sali kominkowej muzeum. Kolejny etap to Pabianada.

– Zainspirowani znanym teleturniejem Familiada seniorzy kontra dzieci mogli sprawdzić poziom wspólnie zdobytej wiedzy podczas spaceru z przewodnikiem – relacjonuje Magnuska. – Końcowym elementem było stworzenie wspólnego herbu miasta. Jedna korona to wartości i wizja seniorów, a  druga korona to wartości i wizja dzieci. Trzecia to połączenie wizji osób starszych z wizją osób młodszych, czyli jak chcą widzieć swoje miasto za 20 lat. Herb z wizją został przekazany osobiście panu prezydentowi Pabianic, który wręczył uczestnikom dyplomy i niespodzianki.

W inicjatywie wzięło udział 10 seniorów z Centrum Seniora w Pabianicach i Rady Seniorów oraz 10 dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego JUNIOR i SP nr 3.

– Mamy poczucie, że dzięki tej inicjatywie bariery dzielące dzieci z osobami starszymi się zatarły i odnaleźli wspólny język komunikacji, a wspólna wizja była inspiracją dla pabianickiego samorządu – podsumowuje Paulina Magnuska.

foto: „Agrafka”

Dodaj komentarz