• W środę w samo południe przedstawiciele władz miasta, powiatu i organizacji kombatanckich oraz młodzieży wzięli udział w uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Odbyła się przed tablicą pamiątkową na budynku SP nr 16.

    Złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. Był krótki rys historyczny, przemówienia, odśpiewano również Hymn Sybiraków. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 25 kwietnia Jana Kwiatkowskiego, wieloletniego prezesa Związku Sybiraków w Pabianicach. W imieniu kombatantów zapalono również dla niego znicz.

    – Walka polskiego państwa podziemnego prowadziła do wolności i tą wolność po wielu trudach i problemach odzyskaliśmy. Przy tej okazji warto powiedzieć, abyśmy tę wolność właściwie traktowali. Nasza rola i rola naszych pokoleń jest taka, aby tę wolność utrzymać na zawsze – powiedział prof. Jan Berner, przewodniczący związku AK w Pabianicach. – Nasza młodzież wspomniała w krótkim rysie historycznym, że należy przebaczać. Tak, ale pamiętajmy, że tych spraw, które się działy, tej tragedii i dramatu naszego narodu, a zwłaszcza najazdu zarówno Armii Czerwonej, jak i także hitlerowskiej nawały, nie możemy nigdy zapomnieć. Dzisiaj oddajemy im hołd, pamiętając, że musimy zawsze w naszym życiu i naszych pokoleń pamiętać o tych dramatach, aby nigdy do nich nie doszło, abyśmy byli odważni, dzielni i właściwie działający w naszej ojczyźnie i nie dali się temu, co się kiedyś w przeszłości tak tragicznie dla nas skończyło.

    Udostępnij