• News will be here
 • Aby uczcić 100lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szkolne koła PTTK przy SP nr 5 i SP nr 15 wyruszyły na wyprawę „Piekielnym szlakiem” po Ziemi Świętokrzyskiej.

  22. rajdNiepodległości” zorganizowały oddziały PTTK w Końskich i Żarnowie w sobotę, 10 listopada. „Piekielny szlak” to trasa wytyczona kilka lat temu, która biegnie przez kilka gmin, m.in. Końskie, Żarnów, Białaczów, gdzie znajdują się źródła rzek Kamiennej, Czarnej i Drzewiczki.

  Na szlaku jest bardzo dużo atrakcji przyrodniczych, ale również miejsc związanych z historią Polski powiedział Sławomir Szczesio, prezes PTTK Pabianice.

  Trasa wędrówki, w której uczestniczyli pabianiczanie, zaczynała się koło wsi Janów nad rzeką Czarną.

  Kanion wyżłobiony przez rzekę jest niesamowity, ma bardzo dużo zakoli dzielił się wrażeniami Kacper Kurowski z SP 15.

  Za Wąsoszem w lesie turyści dotarli do pomnika upamiętniającego miejsce straceń Polaków przez hitlerowskich oprawców 7 kwietnia 1940r. To wtedy spacyfikowano kilka wsi, które pomagały Hubalowi i jego żołnierzom.

  Największe wrażenie zrobiły na mnie skałki Piekło, czyli pomnik przyrody. To piaskowiec uformowany bajkowo przez erozję dodała Julia Shepherd z SP 5.

  We wsi Niebo na zmęczonych piechurów czekało ognisko, na którym upiekli kiełbaski. Zakończenie rajdu odbyło się w Szkole Podstawowej w Stadnickiej Woli, gdzie tamtejsi uczniowie zaprezentowali program historycznoartystyczny związany z historią Polski.

  Opiekunami tej udanej wyprawy byli Maria Stencel, Katarzyna Dumka i Aleksander Duda.

  Udostępnij