• News will be here
 • Numer alarmowy 997 przełączany będzie w naszym województwie do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Rozmowa odbywać się będzie z operatorem numeru 112, a nie dyżurnym policjantem.

  22 listopada rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego policji „997” do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zakończy się 29 listopada. Po tym okresie, dzwoniąc na „997”, zgłaszający połączy się z operatorem centrum, które dotychczas obsługiwało tylko numer 112, a nie jak dotychczas z dyżurnym policji.

  Obecnie numer alarmowy „997” obsługiwany jest w 22 jednostkach, tj. 3 komendach miejskich oraz 19 komendach powiatowych policji województwa łódzkiego.

  Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb – informuje rzecznik policji Joanna Szczęsna.

  Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję co do zadysponowania patrolu.

  Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują – dodaje rzecznik.

  Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

  Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych. Dostępnych będzie więcej linii, na które będzie można się dodzwonić. Centrum jest połączone z innymi na terenie kraju, co w razie awarii lub przeciążenia powoduje przekierowanie połączenia do innego centrum.

  Proces przełączania numeru 997 będzie odbywał się w kraju sukcesywnie do grudnia. W kwietniu nastąpiły pierwsze przełączenia numeru alarmowego 997 do CPR w województwie opolskim i świętokrzyskim.

  Udostępnij