• News will be here
 •  

  Komunikacyjne nowości 2019 roku to: darmowe przejazdy komunikacją miejską w ramach walki ze smogiem, autobus do Łodzi i psy jeżdżące taborem MZK za darmo.

  Noworoczna konferencja prasowa prezydenta poświęcona była zmianom w komunikacji. Pierwszy poruszony temat to uruchomienie linii autobusowej z osiedla Bugaj do Łodzi.

  – Z ośmiu zakontraktowanych autobusów przyjechały tylko cztery Solarisy. Wykonawca dostarczy je z opóźnieniem. W związku z tym kwestia uruchomienia linii autobusowej do Łodzi musi zostać przesunięta w czasie. Przewidujemy, że najszybszy termin uruchomienia połączenia to przełom marca i kwietnia, oczywiście jeżeli otrzymamy autobusy w tym terminie przedłużonym, czyli na koniec stycznia, początek lutego – tłumaczył prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Pozostaje jeszcze ustalenie przebiegu tej linii. Ratusz chciałby, żeby kurs nie kończył się przy Ikei, ale autobus pojechał w głąb Łodzi.

  Na najbliższą sesję Rady Miejskiej przygotowywana jest również uchwała, która ma trzy elementy. Pierwszy z nich to wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską. Ulga miałaby objąć kierowców-pasażerów, którzy do autobusu zabraliby ze sobą dowód rejestracyjny oraz kartę pabianiczanina. Z taką osobą mogłoby podróżować tyle osób, ile jest miejsc wpisanych w dowodzie rejestracyjnym.

  – To jeden z elementów walki ze smogiem, ale również zachęcenie kierowców, by w okresie zimowym zostawili swoje samochody w domach i przesiedli się do komunikacji miejskiej – dodał prezydent.

  Kolejną nowością jest wprowadzenie biletu grupowego. Opiekun z grupą do dziesięciu osób będzie podróżował na bilecie o wartości 8,2 zł za całą grupę. Takim sposobem ratusz chce zachęcić grupy szkolne i przedszkolne oraz organizacje pozarządowe do wybierania miejskiego, a nie prywatnego przewoźnika. Trzecią innowacją są zmiany w bezpłatnych przejazdach honorowych dawców krwi. Dotychczas z darmowej komunikacji mogły korzystać osoby, które oddały 20 litrów krwi. Po zmianach ta ulga przysługiwać będzie kobietom po oddaniu 15 litrów oraz mężczyznom po 18.

  Z ostatniej propozycji ucieszą się właściciele czworonogów. Do tej pory z opłaty za zwierzaka zwolnieni byli właściciele, którzy przewozili go na kolanach. Okazuje się, że budziło to dosyć sporo kontrowersji. Po wprowadzeniu uchwały w życie taka opłata ma zostać zniesiona. Nieważne, czy pies będzie trzymany na rękach, czy będzie siedział przy właścicielu na podłodze.

  – Apelujemy do wszystkich właścicieli o właściwe zabezpieczenie swoich czworonogów, by kwestie bezpieczeństwa zostały zachowane – uzupełnił prezydent.

  Udostępnij