• News will be here
 •  

  Na budynku przy Bohaterów 17 wisiała pamiątkowa tablica. Nagle zniknęła. Od niedzieli wisi nowa.

  Tablica pamiątkowa na budynku przy ul. Bohaterów 17 została zdjęta pod koniec ubiegłego roku.

  – Usunięto ją na mocy ustawy dekomunizacyjnej, po wniosku mieszkańca, że upamiętnia wydarzenie zorganizowane przez Komunistyczną Partię Polski – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

  Trafiła do… Miejskiego Zakładu Pogrzebowego. Tymczasem prezydent Grzegorz Mackiewicz zdecydował o zamontowaniu nowej, która ma mieć charakter informacyjny i przypominać ważne wydarzenie w historii miasta.

  – Treść nowej tablicy została skonsultowana z Instytutem Historii Uniwersytetu Łódzkiego – powiedziała rzecznik.

  W niedzielę, 17 marca, w godzinach popołudniowych na ulicy Bohaterów została odsłonięta nowa tablica o treści: „Miejsce upamiętniające robotników, którzy zginęli od kul policyjnych 17 marca 1933r. podczas strajku generalnego włókniarzy w Pabianicach – Zygmunta Berlaka, Hermana Pusza, Stefana Sitkiewicza, Józefa Sokołowskiego, Stefana Żuchowskiego. Zginęli w obronie prawa do godnego życia. W dowód pamięci – Społeczeństwo Pabianic. Pabianice, 17 marca 2019r.”.

  Odsłonięcia dokonał wiceprezydent Marek Gryglewski. Przemówili też Robert Kraska i Zbigniew Mencwal z SLD, wspominając dzieje strajku pabianickich robotników. Minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych.

  Udostępnij