• News will be here
 •  

  Wydarzeniem w kościele św. Mateusza będzie koronowanie obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość zaplanowano na 4 października 2020 roku w czasie obchodów 100-lecia archidiecezji łódzkiej.

  Prawie od 400 lat w kościele św. Mateusza czczony jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy (potocznie nazywany Matki Boskiej Zwycięskiej). Przy nim Maksymilian Kolbe, późniejszy święty i patron Pabianic, miał widzenie dwóch koron. Matka Boża w prawej ręce trzyma berło, a w lewej syna Jezusa. 238 lat temu na głowy Maryi i Jezusa nałożono metalowe korony.

  Przed obrazem w każdą środę o godz. 17.30 odprawiana jest Nowenna. Obecny ks. proboszcz Andrzej Chmielecki, wsłuchując się w głosy parafian, podjął decyzję, aby korony pozłocić. W kościele odbywa się zbiórka złota na ten cel.

  5 sierpnia przy udziale przedstawicieli parafii została podpisana umowa z wykonawcą – firmą złotniczą z Krakowa. Po podpisaniu dokumentu w obecności świadków przedstawiciel firmy zdjął z obrazu korony. Ponowne nałożenie nowych pozłacanych koron nastąpi 4 października 2020 roku w czasie obchodów 100-lecia archidiecezji łódzkiej. Swój udział zapowiedział osobisty przedstawiciel Ojca Świętego – kardynał Konrad Krajewski.

  Wesprzyjmy dzieło modlitwą i ofiarą, podarujmy brakującą część złota – proszą przedstawiciele parafii.

  Udostępnij