• Za dwa dni rozpocznie się dziewiąta edycja Light.Move.Festival. Na widzów czekają niezwykłe wizualne pokazy, dynamicznie zmieniające się obrazy, gra świateł i do tego muzyka!

  Inauguracja festiwalu rozpocznie się w piątek, 27 września, o godzinie 19.00 na placu Dąbrowskiego. Każdy, kto przyjdzie na plac, będzie świadkiem premierowego pokazu niezwykłego mappingu „Symfonia Koloru”. To dzieło, które wykorzysta architekturę Teatru Wielkiego, tworząc niezapomniane przedstawienie wizualne. Widowisko uświetnią soliści, chór, pianista oraz tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi.

  – Usłyszymy między innymi Chór Cyganów z Opery Trubadur, będą sekwencje baletu, aria Torreadora z opery Carmen oraz duet kwiatów z Madame Butterfly – zaprasza Krzysztof Marciniak, zastępca dyrektora Teatru Wielkiego ds. artystycznych.

  Spektakl potrwa 20 minut i będzie rozpoczynał się o każdej równej godzinie w czasie trwania Light.Move.Festival (27-29.09, w godz. 19.00-24.00). Ostatni pokaz o godz. 23.00.

  Nie braknie wydarzeń interaktywnych, które angażować będą publiczność. Na przykład Keys of Light – artystyczne działanie łączące muzykę i światło oraz mapping 3D. Interaktywną instalację przygotował uznany na świecie holenderski kolektyw Mr.Beam. Artyści ożywią bryłę jednego z najpiękniejszych łódzkich zabytków – cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Obrazy na zabytku zmieniać się będą pod wpływem… gry na fortepianie. Każde muśnięcie, dotyk klawiszy przez artystów, zmieni wzór animacji na budynku.

  Inspirująco będzie na Dworcu Łódź Fabryczna. Dzięki Marco Amedani (Space Invaders) uczestnicy festiwalu będą mogli skorzystać z tabletów, którymi wyemitują strumień światła w wybranym przez siebie kolorze.

  Do Łodzi zjeżdżają artyści z całego świata m.in. z Holandii, Belgii, Włoch, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Rosji czy Kanady. Z Francji studio kreatywne PITAYA na ul. Traugutta rozpoczyna budowę imponującej instalacji świetlnej. Tunel o nazwie Bifröst będzie długi na 30 i wysoki na 9 metrów. Bifröst w mitologii nordyckiej oznacza pomost między światem żywych a królestwem bogów. Podróż pod jasnymi arkadami będzie niejako symbolicznym rytuałem przejścia…

  Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu oraz interaktywna mapa i program festiwalu zamieszczone są na stronie na www.lmf.com.pl.

  Udostępnij