• News will be here
 • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na premierę książki pabianiczanina Zbigniewa LiberyArt of Liberation. Studium prasoznawcze 19882018”.

  W środę (2 października) o godz. 18.00 w budynku Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie premierę będzie miała książka Zbigniewa Libery, twórcy nurtu sztuki krytycznej.

  Libera urodził się 7 lipca 1959 roku w Pabianicach. Mieszka w Warszawie. To fotograf, autor wideo i obiektów. Jeden z głównych reprezentantów sztuki krytycznej. Realizacje artysty to przewrotne gry z kodami kultury, często uznawane za kontrowersyjne.

  Czym była sztuka krytyczna w Polsce? Jakie emocje wzbudzały wystawy prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski? Co mogą powiedzieć o życiu artysty materiały prasowe? – Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w pierwszym z trzech tomów Art of Liberation. Studium prasoznawczego 19882018”, monumentalnego projektu Zbigniewa Libery obejmującego lata 19881997. Kolejne dwa tomy (19982007, 20082018)ukażą się w 2020 roku.

  Trzytomowa publikacja gromadzi wycinki artykułów prasowych z Polski, w tym zNowego Życia Pabianic”, i zagranicy dotyczących twórczości Libery. Dowiemy się z nich, wokół jakich tematów toczyły się dyskusje w świecie sztuki, co wzbudzało największe kontrowersje, a kto był ulubieńcem krytyków. Pośrednio ukażą one stan polskiej krytyki artystycznej oraz zaplecze instytucjonalne sztuki w Polsce.

  Podczas jutrzejszej premiery książki o sztuce lat dziewięćdziesiątych porozmawiają: Dorota Monkiewicz, Zbigniew Libera, Piotr Rypson i Karol Sienkiewicz. Po rozmowie odbędzie się koncert zespołu Rdzeń w składzie: Piotr Lutyńskiskrzypce, Marek Kozicawiolonczela, Ewa Małassaksofon, Zbigniew Libera – perkusja, Fryderyk Lutyńskigitara, Adam Rzepeckiperformans.

  Spotkanie i koncert odbędą się w Sali im. W. Krukowskiego w budynku Laboratorium obok Zamku Ujazdowskiego. Wstęp wolny. Podczas wydarzenia książka do kupienia w promocyjnej cenie 100 zł.

  foto: ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej

  Udostępnij