• W październiku minęła 20. rocznica śmierci znanego pianisty klasycznego i rozrywkowego pabianiczanina Karola Nicze.

  Z tej okazji w Muzeum Miasta Pabianic 4 listopada odbył się koncert „Chopin na strunach” zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze. Data koncertu nieprzypadkowa, bowiem tego dnia przypadają imieniny Karola. Formułę wymyśliła dziennikarka Kalina Jerzykowska, żona Jacka Delonga, który razem z bratem Andrzejem stanowili trzon zespołu Karol Nicze Band.

  Na prywatkę imieninową do Karola wpadła najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy, dziennikarze i liczne grono muzyków. Muzykę Chopina – tak bliską Karolowi – zaprezentowali Maciej Strzelczyk (skrzypce), Romuald Erenc (gitara) i Piotr Rodowicz (kontrabas). Była to wolna interpretacja jazzowa utworów naszego słynnego kompozytora.

  Koncertowi towarzyszyły wspomnienia, opowieści i anegdoty związane z osobą bohatera wieczoru. Ostatnim akcentem spotkania w muzeum było jam session, czyli spontaniczne wspólne muzykowanie.

  Karol Jerzy Nicze

  urodził się 18 listopada 1944 roku w Pabianicach. Tu ukończył Szkołę Podstawową nr 1 oraz rozpoczął naukę gry na fortepianie pod opieką Alicji Kicmanowej w ognisku muzycznym przy PZPB. W latach 1958-1963 był uczniem państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Bożeny Matulewicz-Szymonowiczowej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1968 roku. W latach następnych pracował w Zakładowym Domu Kultury przy PZPB oraz PSM I i II stopnia w Pabianicach jako nauczyciel fortepianu. Kolejny etap to praca w rozgłośni radiowej w Łodzi, w orkiestrze Henryka Debicha. W 1970 roku został laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Do chwili obecnej jest jedynym absolwentem łódzkiej PWSM, który uzyskał wyróżnienie w tym konkursie.

  W latach 70. rozpoczął pracę z wytwórniami filmów fabularnych, oświatowych i animowanych. Nagrywał fragmenty muzyki fortepianowej do wielu filmów („Noce i dnie”, „Kariera Nikodema Dyzmy”). Współpracował z wieloma kompozytorami muzyki filmowej oraz instytucjami (Filharmonia, Estrada, Pagart) jako solista akompaniator i leader zespołu muzycznego. W 1979 roku rozpoczął pracę na statkach wycieczkowych amerykańsko-norweskiego armatora jako szef zespołu muzycznego Karol Nicze Band.

  Zmarł 7 października 1999 roku w wyniku choroby nowotworowej.

  Udostępnij