• Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się najważniejsza impreza mas-wrestlingu w tym roku, czyli Finał Pucharu Świata Pabianice z rekordową liczbą 170 mocarzy z czterech kontynentów (23 narodowości).

  W zawodach startuje bardzo mocna polska ekipa, którą można było obejrzeć w niedzielę, 27 października, podczas treningu pokazowego w „Tkalni”. Pabianiczanie z ciekawością przyglądali się zmaganiom zawodników. Podziw budziła rywalizacja kobiet. Chętni mogli zmierzyć się w konkurencji. Nie okazała się ona tak łatwa, na jaką wyglądała.

  Wczoraj, 15 listopada, od 15.00 do 17.00 w Hotelu Fabryka Wełny przy ul. Grobelnej odbyła się ceremonia ważenia i losowania do pierwszego dnia zawodów.

  Dzisiaj (16 listopada) trwa pierwszy dzień zawodów w Hali Powiatowej przy ul. św. Jana. Punktualnie o godzinie 10.00 nastąpiło oficjalnie otwarcie zawodów. Dokonali tego wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek oraz starosta Krzysztof Habura. Potem zaczęły się walki eliminacyjne  (mężczyźni do 60 kg, do 90 kg, do 125 kg; kobiety do 55 kg, do 75 kg, do 85 kg; juniorzy do 60 kg, do 80 kg, powyżej 80 kg; juniorki do 60 kg i do 80 kg). O 15.00 – walki finałowe i walki o III miejsce. Koniec zaplanowano na 17.30. Ceremonia wręczenia nagród po pierwszym dniu rozpocznie się o godzinie 18.00.

  Dzisiaj w godz. 15.00 – 17.00 w Hotelu Fabryka Wełny odbędzie się ceremonia ważenia i losowania do drugiego dnia zawodów (mężczyźni do 70 kg, do 80 kg, do 105 kg i powyżej 105 kg; kobiety do 65 kg i powyżej 85 kg). Drugi dzień zawodów zaplanowano na niedzielę, 17 listopada. Walki eliminacyjne rozpoczną się o godz. 10.00. Finały i walki o medale brązowe zaplanowano na godz. 15.00, a ceremonię wręczenia nagród na godz. 18.00.

  Zwieńczeniem prestiżowych zawodów mas-wrestlingu w Pabianicach będzie niedzielny wieczorny bankiet coctailowy w Fabryce Wełny.

   

  Czym jest mas-wrestling?

  To rodzaj sztuk walki pochodzących z Jakucji. Sportowcy siadają naprzeciw siebie, stopy opierają o planszę i na polecenie sędziów próbują przeciągnąć przeciwnika na bok lub wyciągnąć kij z jego rąk. Aby to zrobić, zawodnicy przesuwają się wzdłuż deski dzielącej (sportowcy nazywają to „bieganiem po planszy”), pracując ciałem i rękami, mogą skręcać pałkę poziomo i pionowo. Ważne jest, aby nie dać sobie wyrwać pałki w pierwszych sekundach pojedynku. Aby to osiągnąć, sportowcy muszą mieć takie cechy, jak umiejętność szybkiego reagowania, podejmowania szybkich decyzji i szybkiego kontrataku. Zawodnik może nawet rzucić przeciwnika na swoją stronę, ponieważ istnieje technika, w której sportowiec, opierając stopy na tablicy i podnosząc środek masy ciała, tworzy dodatkową dźwignię. Każda rywalizacja trwa do dwóch zwycięstw.

   

   

  Udostępnij