• News will be here
 • Przed rozpoczęciem modernizacji linii 41 zapraszamy na symboliczne pożegnanie z tramwajem. Wydarzenie „Linia 41 – jeszcze tu wrócę!” organizuje Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, partnerami są m.in. miasto Pabianice i Muzeum Miasta Pabianic.

  Uroczyste pożegnanie

  Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza pabianiczan na uroczyste pożegnanie linii 41.

  W aglomeracji łódzkiej istnieją trzy trasy tramwajów podmiejskich: do Zgierza i Ozorkowa (nieczynna), do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska (nieczynna) oraz do Ksawerowa i Pabianic (czynna). Ta ostatnia funkcjonuje od 1901 roku, czyli zaledwie trzy lata po uruchomieniu tramwajów w Łodzi.

  W grudniu 2019 roku rozpocznie się jej wielka modernizacja, która spowoduje, że pojazdy szynowe będą mogły jeździć po nowych torowiskach, a pasażerowie skorzystają z przebudowanych przystanków, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

  Chcemy przybliżyć historię linii 41 jako ważnego elementu w krajobrazie naszego województwa oraz zwrócić uwagę na komunikację tramwajową jako efektywny i przyjazny środowisku środek transportu” – napisali na swej stronie miłośnicy starych tramwajów.

  Pożegnanie tramwaju z Łodzi do Pabianic, przygotowane przez KMST, składać się będzie z dwóch części.

  23 listopada (sobota) z placu Niepodległości w Łodzi do krańcówki przy ul. Wiejskiej w Pabianicach wyruszy specjalny kurs. W trakcie blisko godzinnego przejazdu o historii tej konkretnej trasy opowie łódzki przewodnik. Ciekawym wydarzeniem dla mieszkańców Pabianic oraz wszystkich miłośników komunikacji miejskiej będzie jednodniowy powrót historycznej linii 41bis (na pabianickiej trasie Duży Skręt – Wiejska), która wyjedzie w niedzielę, 24 listopada. Pasażerowie otrzymają również pamiątkowy bilet na przejazd (do wyczerpania nakładu).

  Szczegółowe informacje dotyczące rozkładów jazdy okolicznościowych kursów tramwajów poniżej. Obydwa przejazdy będą bezpłatne i realizowane zabytkowym taborem należącym do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

  Tramwajem przez Pabianice

  Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic zaprasza na kolejny wykład z cyklu Pabianickie Spotkania Dziejowe pod tytułem: Tramwajem przez Pabianice.

  Tematem spotkania 22 listopada (piątek) będzie przybliżenie możliwości badawczych w poznaniu historii miasta podczas realizacji wielkiej inwestycji tramwajowej. Prowadzący Michał Beda z TMDP przedstawi miejsca, w których inwestycja może spodziewać się wystąpienia nawarstwień kulturowych oraz odniesie się do metodyki badań archeologicznych podczas takich inwestycji.

  Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Miasta Pabianic (dwór) przy Starym Rynku 1. Początek o godzinie 17.00.

  Udostępnij