• News will be here
 • W pasażu handlowym Tkalnia zawisł szybowiec Aeroklubu Łódzkiego.

  Po otwarciu antresoli w pasażu handlowym klienci Tkalni będą mogli wypić kawę i zrelaksować się na wygodnych kanapach, podziwiając szybowiec z bliskiej odległości.

  – Jesteśmy pierwszym w Polsce centrum handlowym, które na stałe zamontowało szybowiec w pasażu handlowym – chwali się Robert Zapędowski, dyrektor marketingu w Tkalni.

  Zamontowany szybowiec to SZD-30 Pirat, polska konstrukcja wyprodukowana w 1975r. Jego znaki rejestracyjne to SP-2942, od początku latał w Aeroklubie Łódzkim. W powietrzu spędził około 3000 godzin, wyszkoliło się na nim kilkaset pilotek i pilotów. Ten egzemplarz startował także w dziesiątkach zawodów szybowcowych, zdobyto na nim wiele złotych i srebrnych odznak.

  – Warto zauważyć, że w Pabianicach urodził się polski, wybitny konstruktor i budowniczy szybowców, Bogumił Bereś, który był konstruktorem między innymi szybowca Diana-1 uznawanego na początku lat 90. za jedną z najlepszych konstrukcji na świecie – mówi Robert Zapędowski.

  Pabianice znajdują się także w sąsiedztwie dwóch lotnisk: 8 km od Portu Lotniczego Łódź (w tym siedziby Aeroklubu Łódzkiego) oraz 16 km od 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

  Udostępnij