• News will be here
 • Rząd podjął decyzję o zawieszeniu na dwa tygodnie zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i uczelniach w Polsce. Zawieszono także działalność placówek kulturalnych.

  Na zakończonej właśnie w Warszawie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie wszystkich placówek edukacyjnych w kraju.

  Chcemy spowolnić maksymalnie rozprzestrzenianie się wirusa. Specjaliści od chorób zakaźnych mówią, że powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich. Takimi skupiskami są placówki oświatowe. Podjęliśmy więc decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie od najbliższego poniedziałku – powiedział premier.

  Minister zdrowia Łukasz Szumowski przestrzegał, że najbliższe dwa tygodnie to nie będzie czas wolny od szkoły, lecz niezbędnej izolacji:Jak pokazały doświadczenia z Wuhanu, żadne działania administracyjne nie są w stanie powstrzymać rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najlepszą lekcją z Chin jest to, jak działa społeczeństwo, jak ważne jest poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie, za zdrowie sąsiadów. Zakazy i nakazy nie są w stanie powstrzymać epidemii. Stąd gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nieobecni w szkołach i na uczelniach – to nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd popełniła młodzież we Włoszech.

  Obecny na konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że placówki będą otwarte dla tych, którzy zechcą zostawić w nich dzieci pod opieką pedagogów i nauczycieli. Minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział, że na państwowych wyższych uczelniach zajęcia nie będą się odbywały od 12 do 25 marca.

  Administracje powinny jednak funkcjonować normalnie, normalnie powinny być prowadzone badania naukowe i konkursy na stanowiska rektorskie. Studenci powinni mieć możliwość odbywania zajęć on-line. Nie widzimy też potrzeby, żeby zmieniać terminy rekrutacji – precyzował.

  Poinformowano, że rodzicom, których dzieci (do 8. roku życia) nie będą chodziły do szkoły, przysługuje wypłacany z budżetu państwa zasiłek opiekuńczy. Pracownikom ma być ułatwiana praca zdalna.

  Zgodnie z zaleceniami rządu zamknięte będą także instytucje kultury, muzea, kina, teatry itd.

  W środę (11 marca) resort zdrowia poinformował, że w Polsce wykonano dotąd 2024 testy na obecność koronawirusa. 1999 próbek dało wynik negatywny, a 25 pozytywny.

  Udostępnij