• W piątek popękała miejska kamienica, a drogowcy remontujący ulicę Kilińskiego zniszczyli zabytkowy płot przy restaurowanym mauzoleum.

  W kamienicy, w której mieści się wydział spraw lokalowych i wydział spraw społecznych UM, zaobserwowano pęknięcia – od dachu w dół. Powiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i ewakuowano urzędników. Ten wyłączył budynek z użytku do 8 lipca.

  – Ratusz czeka na jego opinię, na jej podstawie będzie wiadomo, co dalej z kwestią użytkowania nieruchomości – poinformowała Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

  Prawdopodobną przyczyną pęknięć są roboty budowlane trwające przy ul. Moniuszki (miejski budynek stoi szczytem do tej ulicy). Prawdopodobnie robotnicy zrobili zbyt głęboki wykop, który spowodował osunięcie się kamienicy.

  Jakby tego było mało, runął mur ogradzający mauzoleum. Prawdopodobnie drogowcy remontujący ulicę Kilińskiego prowadzili prace zbyt blisko ogrodzenia. W wyniku podkopu runęła część muru. Została ona zabezpieczona taśmą.

  Teren należy do parafii ewangelicko-augsburskiej. Naprawa szkody nie będzie łatwa, ponieważ mauzoleum wraz z murem jest wpisane do rejestru zabytków, a pieczę nad nimi sprawuje konserwator. Z nim trzeba będzie uzgadniać wszystkie prace. Biskup Jan Cieślar ma spotkać się z przedstawicielami konsorcjum, które prowadzi prace przy ul. Kilińskiego.

   

  Udostępnij