• Szefowa resortu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że chce, aby do końca tej kadencji wdrożone w Polsce zostały przepisy skracające czas pracy.

    Czy pabianiczanie opowiadają się za czterodniowym tygodniem pracy? – zapytaliśmy w ulicznej sondzie. Oto, co nam powiedzieli.

    Patrycja: Myślę, że czterodniowy tydzień pracy to dobry pomysł. Wtedy co prawda będziemy pracować intensywniej, ale myślę, że bardziej efektywnie.

    Maria: Nie mam zdania na ten temat. Myślę, że chyba wszystko zależy od konkretnych ludzi i ich podejścia do pracy.

    Agnieszka: Zależy, jak ludzie wykorzystają ten dodatkowy dzień wolny. Dla mnie byłaby to okazja do spędzenia większej ilości czasu z dziećmi, a na co dzień jest z tym kłopot. Dlatego jestem za.

    Natalia: Myślę, że to niezły pomysł, szczególnie dla tych, którzy pracują długo albo na przykład w kilku miejscach. Zawsze byłaby to okazja do dłuższego odpoczynku albo rozłożenia sobie załatwiania swoich spraw, na które dotąd było mniej czasu.

    Krystyna: Ja akurat już nie pracuję. Widzę jednak, ile czasu spędzają w pracy moje dzieci. Myślę, że dla nich byłoby to dobre rozwiązanie. Taki czas dla siebie byłby dla nich cenny.

    Adam: Trudno mi powiedzieć. Lubię swoją pracę, więc nie czuję konieczności skracania tygodnia roboczego. Z drugiej strony jednak dobrze, że mógłbym mieć dzięki temu więcej czasu dla rodziny czy tych znajomych, których widuję rzadko.

    Rafał: Myślę, że to dobry pomysł. Będzie więcej czasu dla siebie i innych. A w samej pracy… zaczniemy patrzeć na jej jakość, a nie długość tygodnia roboczego.

    Michał: Nie mam zdania na ten temat. Wszystko zależy chyba od tego, jaką pracę się wykonuje, jakie mamy do niej nastawienie i czy jest wymagająca, stresująca.

    Sandra: Może to być dobry pomysł. Obecnie ludzie są notorycznie zestresowani, a przez to zmęczeni. Jeżeli godziny pracy będą w tym krótszym tygodniu rozłożone rozsądnie, myślę, że wyjdzie nam to nawet na zdrowie.

    Paweł: To dobry pomysł. Zarówno w mojej rodzinie, jak i wśród znajomych są osoby, którym dotąd brakowało czasu na oddech. Wielu z nas ma pracowite weekendy, więc dodatkowy dzień wolny mógłby w naszym samopoczuciu zdziałać cuda.

    Katarzyna: Jeśli przez skrócony tydzień pracy zmniejszą się również nasze zarobki, to nie uważałabym tego za dobre rozwiązanie.

    Dyskusja na temat 4-dniowego tygodnia pracy powinna skłaniać nas do refleksji na temat tego, w jaki sposób pracować możliwie najbardziej efektywnie. Pierwszym krajem w Europie, który wprowadził 4-dniowy tydzień pracy, była Belgia. W lutym 2022r. pracownicy uzyskali tam prawo do pracy w ciągu czterech dni, zamiast pięciu, bez utraty wynagrodzenia. Z kolei we Francji od 2000r. obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Czy taka rewolucja możliwa będzie w Polsce?

    Udostępnij