• Jak je przetrwać, jak zorganizować, aby nasz przyjaciel był bezpieczny i zaopiekowany, jeśli nie możemy go zabrać ze sobą. Jak to widzi nasza Psispecjalistka z POROZUMIENIA MIĘDZYGATUNKOWEGO Ania Ziółek.

  Wakacje: czy muszą oznaczać rozłąkę z pupilem czy też dla niektórych „problem”? Obecnie coraz więcej miejsc pozwala na nocleg z pupilem i to w zasadzie obiekty z każdej półki, od agroturystyki po hotele wysokiej klasy. Jeżeli opiekun nie jest w stanie lub po prostu nie chce zabierać swojego zwierzaka ze sobą, może rozważyć powierzenie opieki nad zwierzakiem komuś bliskiemu na czas wyjazdu, a w razie braku takiej osoby nad pozostawieniem pupila w sprawdzonym domowym hotelu dla zwierząt. Z pewnością taki hotel jest idealnym rozwiązaniem. Tańszą opcją jest hotel w schronisku lub lecznicy dla zwierząt. Jednak pobyt w takich hotelach różni się od typowego hotelu, chociażby ograniczoną możliwością poświęcenia czasu. Pies czy kot przebywający w hotelu lecznicy czy schroniska odczuwa ponadto wszystkie złe emocje innych zwierząt, może się niepotrzebnie stresować, więc nie jest to najlepsza możliwość spędzenia czasu bez opiekuna, jednak jest to jakieś wyjście z sytuacji.

  Każdy pies i każdy kot jest inny, niektórym dobrze zorganizowany czas w hotelu sprawi przyjemność, natomiast są zwierzęta, które absolutnie nie będą w stanie normalnie funkcjonować w zmienionych warunkach bez swojego opiekuna. Dlatego kolejną opcją przy braku możliwości zabrania zwierzaka ze sobą jest jego opieka w domu opiekuna. Musi to być sprawdzona osoba z kwalifikacjami, najlepiej polecona. Poza wyjazdem z opiekunem, hotel czy opieka w domu są najlepszymi opcjami dla pupila, ponieważ także osobniki, które będą odczuwały większy stres niż radość z wakacji w innym miejscu. Dlatego należy dobierać sposób spędzania zwierzaka wakacji z nami bądź bez nas od tego, jaki on jest. To my go najlepiej znamy, więc powinniśmy taką decyzję bez problemu podjąć.

  Domowe hotele, o których wspomniałam wcześniej, są świetnym pomysłem, gdyż są to miejsca, które w zamyśle mają organizować czas psu podczas nieobecności opiekuna. Psy mają tam zapewnione zabawy, spacery, integrację z innymi psami, odpoczynek. Istnieją również takie hotele, które zupełnie nie mają pobytu klatkowego, czyli w obiekcie nie używa się klatek. Nowy zwierzak, który dołącza do hotelu, jest początkowo izolowany lub zapoznawany w bezpiecznych warunkach. To wszystko zależy od tego, jaki jest zwierzak, jakie ma podejście do innych zwierząt i doświadczenia. Jeżeli któryś z psów potrzebuje więcej swobody, jedynym ograniczeniem są wydzielone pomieszczenia.

  Pamiętajmy, adoptując czy też kupując psa lub kota, że nasza odpowiedzialność nad nimi ciąży przez cały okres ich życia, na dobre i na złe. Gdy chcemy lub musimy gdzieś wyjechać, to na nas ciąży obowiązek zapewnienia im opieki. Absolutnie karygodnym postępowaniem jest porzucanie zwierząt. Tylko zmiana w prawie pozwoliłaby na ograniczenie tego procederu poprzez czipowanie wszystkich zwierząt. Dzięki czemu sądzę, że osoby, które chciałyby w ten sposób postąpić, po zmianach nie odważyłby się już porzucić zwierzęcia, które jest przypisane do nich, z obawy o sankcje karne. Bądźmy odpowiedzialnymi opiekunami, szukajmy rozwiązań oraz traktujmy zwierzęta, tak jakby chodziło o nas samych.

  Ania Ziółek (tel. 604-181-131, mail – porozumienie.az@gmail.com)

  Zapraszamy na 1 ZLOT ADOPCIAKÓW

  Celem i misją naszego zlotu jest promowanie psich adopcji (kocich również). Chcemy, aby ludzie, którzy myślą, że pies ze schroniska lub fundacji jest psem wybrakowanym, gorszym, zmienili zdanie, chcemy też zachęcić do adopcji. To pełnowartościowe zwierzaki kochające miłością bezwarunkową i bezgraniczną swoich wybawicieli. Chcemy pokazać ludzi, którzy dali nowe życie tym niczego winnym istnieniom. To nie wina psa, że jest bezdomny, porzucony. To nieodpowiedzialność ludzi doprowadziła do ich losu.

  Chcemy Wam, którzy zmieniliście ich życie, podziękować za to, że daliście im szansę i pokazaliście, że CZŁOWIEK może brzmieć dumnie. Dziękujemy Wam za cierpliwość, zrozumienie i wielkie serce dla tych porzuconych zwierzaków. Wielu z Was musiało się borykać z wieloma problemami spowodowanymi porzuceniem, krzywdzeniem fizycznym i innymi problemami z przeszłości, które odbiły się na psychice Waszych pupili.

  Rozsyłajmy w świat cudowną moc świadomej adopcji, pochwalmy się naszymi psimi przyjaciółmi.

  ZAPRASZAMY NA SPACER PSIAKA ADOPCIAKA.

  GALERIA ADOPCIAKA

  Przypominamy, że Salon Pielęgnacji Psów „Łapka” oferuje prezent dla adopciaków. Jeszcze raz dziękujemy.

   

  Udostępnij