• News will be here
 • W bardzo kameralnym gronie w sali kominkowej starostwa odbyło się dzisiaj spotkanie podsumowujące XVII edycję turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” trwającego od 1 września 2019r. do 24 czerwca 2020r.

  Turniej, jak zawsze, był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z Pabianic oraz powiatu pabianickiego. Od kilku już lat bierze w nim także udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kolumnie.

  – Turniej przebiegał bezproblemowo do marca 2020 roku, kiedy to ogłoszono pandemię korona wirusa, zamknięto szkoły i przez to w znaczący sposób spadła ilość szkolnych, honorowych dawców krwi, co za tym idzie także ilość oddanej krwi mówi Andrzej Chałupka, prezes PCK.

  W minionej edycji 444 młodych krwiodawców (o 150 osób mniej niż w poprzedniej edycji), oddało 200 litrów krwi (o 57 mniej niż w poprzedniej edycji).

  – Jako organizatorzy nie mieliśmy na tą sytuacje najmniejszego wpływu, ale i tak oceniamy bardzo wysoko zaangażowanie młodych krwiodawców do momentu, kiedy nie zaczęła się pandemia – dodał prezes Chałupka.

  Na szczeblu powiatu pabianickiego najwięcej krwi (52.300 ml) oddali młodzi krwiodawcy z Zespołu Szkół nr 3, drudzy z ilością 38.250 ml oddanej krwi byli uczniowie Zespołu Szkół nr 2, a na kolejnym miejscu w tej szlachetnej rywalizacji byli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 z ilością 35.100 ml. Uczniowie/krwiodawcy z ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie oddali honorowo 32.850 ml krwi, I Liceum Ogólnokształcącego 18.000 ml krwi, II Liceum Ogólnokształcącego – 17.550 ml, a krwiodawcy z Liceum Ogólnokształcącego w Kolumnie – 5.850 ml.

  Turniej odbywał się pod honorowym patronatem Krzysztofa Habury. Starosta pabianicki dla szkoły, której uczniowie oddali najwięcej krwi, ufundował pamiątkową plakietę. Wszystkie szkoły biorące udział w turnieju otrzymały okolicznościowe dyplomy, a biorący udział w spotkaniu uczniowie/krwiodawcy – drobne upominki.

  – W związku z pandemią koronawirusa tegoroczna edycja turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” rozpocznie się w szkołach z pewnym opóźnieniem, najprawdopodobniej w październiku. O ile oczywiście będą spełnione odpowiednie warunki, jeśli chodzi o sytuacje wynikającą ze stanu pandemii powiedział na koniec spotkania Andrzej Chałupka.

  Udostępnij