• News will be here
  • Dobiegła końca renowacja dwóch starych zabytkowych cmentarnych pomników. Pieniądze na ich odnowienie pozyskano z listopadowej kwesty zorganizowanej przez Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie.

    Jednym jest pomnik Emila Reinholda Kruschego na cmentarzu ewangelickim, obok dwóch odnowionych w ubiegłym roku pomników członków rodziny Krusche. Cokół z prostym krzyżem wykonany z czarnego granitu był pokryty glonami i zatracił pierwotny wygląd. Prace renowacyjne rozpoczęto od wzmocnienia ceglanego fundamentu i jego izolacji, następnie oczyszczono cokół, płytę i krzyż. Ostatnim etapem było złocenie liter oraz zabezpieczenie i zawoskowanie powierzchni płyty inskrypcyjnej. W dolnej części cokołu widać napis w języku niemieckim Christus ist mein Leben, Sterben ist mein Gewinn.

    Złocenie to bardzo przyjemny etap dający spektakularny efekt złotych liter na ciemnym kamieniu, co szczególnie pięknie wygląda mówi Anna Połomka, konserwator zabytków. Złocenie złotem w płatkach oczywiście odbywa się na miejscu. Jest to miła czynność, aczkolwiek pogoda musi być sprzyjająca. Nie może być wietrznie, bo wtedy płatki złota fruwają i wykonywanie złocenia jest bardzo czasochłonne i utrudnione w tych warunkach.

    Przed przystąpieniem do złocenia litery musiały być wyczyszczone. Pokrywa się je specjalnym lakierem mikstionem, do którego te płatki złota się przyklejają. źniej płatkami złocona jest po kolei każda litera.

    Drugi zabytek poddany renowacji jest na cmentarzu katolickim. To nagrobek rodziny Borowskich. Wykonany z czerwonego piaskowca w formie obelisku z płaskorzeźbą przedstawiającą scenę modlącego się Jezusa Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, a nad nim anioła z krzyżem i koroną cierniową.

    Tutaj przeprowadzono takie zabiegi jak oczyszczanie tego piaskowca metodami chemicznymi. Kamień został zdezynfekowany, ponieważ był pokryty glonami i organicznymi nawarstwieniami. Wykonano spoiny, które łączą elementy kamienne. Ostatnim zabiegiem była hydrofobizacja, czyli pokrycie preparatem zabezpieczającym kamień przed warunkami atmosferycznymi dodała Anna Połomka.

    Dotychczas podczas 13 kwest zorganizowanych przez Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie zebrano 263.405,22 zł. W ubiegłym roku26.664,08 zł. Z tegorocznymi dwoma pomnikami odnowione są już 32 (16 z nich na cmentarzu ewangelickim, tyle samo na katolickim).

     

    Udostępnij