• W Muzeum Miasta Pabianic otwarto w piątek wystawę afrykańskich kartek pocztowych. Miejski Ośrodek Kultury szykuje zaś ekspozycję pokonkursową rysunku prasowego.

  Najnowsza wystawa w muzeum to okazja do poznania historii i sztuki Afryki. Afryka na kartkach pocztowych XIX i XX wieku ze zbiorów MMP” pokazuje 57 cennych widokówek.

  Wystawa powstała dzięki darowiźnie Petera Majoka, pabianiczanina, który mieszka w Niemczech, a fascynuje się Czarnym Lądem powiedział na otwarciu wystawy Ryszard Adamczyk, dyrektor MMP. Dzięki temu nasze cenne afrykańskie zbiory cały czas się powiększają.

  Na kartkach pocztowych uwieczniona jest codzienność dawnej Afryki Środkowej, a umieszone na ich fotografie wykonywane były na terenach kolonialnego Konga Belgijskiego i Francuskiego.

  Obok walorów estetycznych mają nieocenioną wartość poznawczą. Są doskonałą ilustracją historii, kultury i obyczajowości tego kontynentu powiedziała Beata Borycka, kurator wystawy.

  Pocztówki przedstawiają portrety kobiet i mężczyzn z ludu Bantu, wojowników, wodzów, tancerzy, mieszkańców wiosek, misjonarzy czy urzędników.

  Na wystawie pokazujemy widokówki oryginalne, a także powiększone reprodukcje dodaje Aleksandra Walczak, która odpowiada za aranżację i oprawę plastyczną wystawy.

  Ekspozycja czynna do końca maja.

  W galerii Miejskiego Ośrodka Kultury zawisła pokonkursowa wystawa rysunku prasowego. Jej otwarcie zaplanowano na 6 listopada.

  Wystawa II Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa Olsztyn 2020 wędruje po kraju. Teraz zawitała do Pabianic. Organizatorem konkursu jest WarmińskoMazurskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich pod honorowym patronatem Muzeum Karykatury w Warszawie.

  Wystawa warta obejrzenia, gdyż w konkursie wzięła udział plejada polskich karykaturzystów. Wśród nich pabianiczanin Sławomir Łuczyński, który zdobył w tej edycji nagrodę główną za rysunekTemida”.

   

  Udostępnij