• News will be here
 • Chleb, alkohol, słodkie napoje, wywóz śmieci, prąd, posiadanie psa – to tylko niektóre z długiej listy, które mają znacząco zdrożeć w nowym roku. Rząd planuje też nałożenie dodatkowych podatków…

  Nowe podatki i podwyżka starych

  Na Polaków czekają przynajmniej 4 nowe podatki: handlowy, pobierany od sprzedaży detalicznej z pominięciem sprzedaży internetowej (przewidziane są 2 stawki); tzw. opłata przekształceniowa dla osób, które zdecydują się przenieść swoje środki z OFE do ZUS (15% kwoty przenoszonej do ZUS nie będzie dotyczyć sytuacji, w której posiadacz rachunku OFE zdecyduje się na transfer środków na indywidualne konto w ZUS-ie); podatek cukrowy dla producentów i dostawców napojów słodzonych (jego wysokość zależeć będzie od ilości substancji słodzącej dodanej do produktu i składać się będzie z 2 części), a także podatek od tzw. „małpek”, czyli małych butelek z wyskokowymi napojami (dotyczy on konsumentów i branży spirytusowej, wynosić będzie 25 złotych od 1 litra 100% alkoholu sprzedawanego w butelkach poniżej 300 ml).

  Wzrośnie tzw. „podatek od deszczu”, którego wysokość zależy od tego, czy na gruncie znajdują się urządzenia do retencjonowania wody (dotyczy on osób fizycznych i przedsiębiorców posiadających nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 m2, gdzie zabudowa zajmuje minimum jej 50%, z wyłączeniem gruntów rolnych), a także podatek od nieruchomości (dotyczy osób fizycznych i przedsiębiorców, jego maksymalna stawka od budynków mieszkalnych będzie wynosiła 85 groszy za m2 powierzchni użytkowej, a za grunt, który nie jest związany z działalnością gospodarczą, wzrośnie do 52 groszy).

  Wyższe podatki zapłaci także część Polaków pracujących za granicą. W życie wchodzą bowiem nowe przepisy dotyczące likwidacji ulgi abolicyjnej.

  Wzrasta minimalne wynagrodzenie, a za nim… składki ZUS

  W 2021 roku osoby zatrudnione na umowę o pracę zarobią 2800 złotych brutto, czyli o 200 złotych więcej niż w poprzednim roku. Minimalna stawka godzinowa, obowiązująca dla określonych umów cywilnoprawnych, wyniesie 18,30 zł brutto. To wzrost o 1,30 złotego w porównaniu z 2020 rokiem. W związku ze wzrostem wynagrodzenia Polacy… zapłacą wyższe składki ZUS. W przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą 1447,08 zł.

  Więcej za prąd, śmieci i żywność…

  W nowym roku wzrośnie także opłata za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Abonament RTV wyniesie 24,50 zł miesięcznie. To o 1,80 zł więcej niż w 2020 roku. O 50 groszy podniesie się opłata za używanie odbiornika radiofonicznego. Do tej pory było 7 złotych.

  Podwyżki nie ominą rachunków za prąd. W 2021 roku zapłacimy od 1,87 do 10,46 zł więcej (kwota związana jest z wprowadzeniem nowej opłaty mocowej). Koszty wzrosną i dla pozostałych odbiorców energii elektrycznej – 0,0762 zł za kWh energii pobranej pomiędzy godziną 7.00 a 22.00 w dni robocze.

  Wzrosną również opłaty za wywóz i segregację śmieci, o czym wspominaliśmy we wcześniejszym numerze gazety. Stawka za segregowanie śmieci zmieni się 1 marca 2021 roku. Dopiero po przetargu poznamy nowe ceny. Ponadto, część miejscowości w Polsce zmienia sposób naliczania kosztów za odpady wytworzone w gospodarstwach domowych z ryczałtowej stawki na system, który uzależnia opłatę od ilości zużytej wody przez mieszkańców. Każda gmina samodzielnie ustala wysokość stawki za wywóz śmieci, wybierając jeden z 4 wariantów (opłata uzależniona od powierzchni mieszkania, zużycia wody, gospodarstwa domowego lub liczby osób mieszkających).

  W 2021 roku więcej zapłacą również posiadacze czworonogów. Wzrasta bowiem opłata od psa. Górny limit wyniesie 130,30 zł rocznie (do tej pory 125,40 zł). Z obowiązku uiszczania podatku zwolnieni są seniorzy powyżej 65. roku życia, samodzielnie prowadzący gospodarstwo domowe oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub dowolnym stopniu, jeżeli pies jest psem asystującym.

  Od 1 lipca 2021 roku konsumenci zapłacą więcej za internetowe zakupy towarów wysyłanych z państw nienależących do Unii Europejskiej. Unijny podatek obejmie zamówienia ze sklepów internetowych AliExpress, Wish, Amazon i eBay, a opodatkowane będą wszystkie przesyłki niezależnie od ich wartości.

  W nowym roku zdrożeć ma także pieczywo i produkty zbożowe, paliwo, nowe samochody, mieszkania, połączenia i SMS-y do Wielkiej Brytanii czy opłaty bankowe, m.in. mBanku i BOŚ Banku.

  W Pabianicach wzrosną opłaty za Żłobek Miejski (co zostało przegłosowane 17 grudnia na sesji RM w związku ze wzrostem pensji minimalnej) i bilety MZK (nastąpi likwidacja biletów jednorazowych, przez co za transport komunikacją publiczną zapłacimy więcej).

  Według przewidywań w 2021 roku niektóre produkty i usługi mają jednak stanieć. Mają to być jabłka, ziemniaki, cebula, wieprzowina, a także rachunki za gaz (około 4,5% w dół). Ma uspokoić się także kurs złotego względem zagranicznych walut.

  Panie Prezesie, co jeszcze?

   

  Udostępnij