• 11 stycznia ruszyła akcja Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic pod nazwą „Portret Pabianic”.

    – Pragniemy dotrzeć do mieszkańców naszego miasta – mówi Michał Beda z TMDP. – Wszyscy, którzy oglądamy czy zbieramy stare zdjęcia i pocztówki, zastanawiamy się często, z jakiego czasu one pochodzą, kto i kiedy je wykonał, czasami także gdzie, w jakim miejscu. Bywa, że do takich informacji dotrzeć bardzo trudno. Z wypiekami na twarzy wpatrujemy się w zdjęcia podpisane datą i zaopatrzone w opis miejsca. A kiedy już odkryjemy tajemnice archiwalnej ikonografii, nierzadko jesteśmy mocno zadziwieni uzyskaną wiedzą.

    Za 10, 20, 30, 50 czy 100 lat nasza współczesność będzie odległą przeszłością. Obraz Pabianic przez kolejne lata ulegnie zmianie. Nie wiemy jak dużej, ale na pewno za jakiś czas miasto będzie inne niż dziś.

    – Kolosalne zmiany obserwujemy przecież każdego dnia: znikają budynki i skwery, powstają nowe obiekty, a wiele z tych, które trwają, zmienia swoje fasady – wyjaśnia Beda. – Pomyśleliśmy więc, że warto ułatwić interpretację wyglądu naszego miasta następnym pokoleniom i stworzyć możliwie kompletny portret Pabianic 2021, swoistą fotograficzną bazę danych wszystkich ulic, placów, zieleńców… Pragnęlibyśmy, żeby było to wspólne dokonanie pabianiczan. Ideałem byłoby wykonanie fotografii poszczególnych ulic przez ich mieszkańców. Niech to będzie pospolite ruszenie z aparatami na pabianickie ulice.

    Zdjęcia należy przesyłać na adres: portretpabianic@gmail.com

    Udostępnij