• Dziś przed Biblioteką Pedagogiczną w Pabianicach odbyła się konferencja Koalicji Obywatelskiej w sprawie likwidacji filii bibliotek pedagogicznych w województwie łódzkim.

  Udział w spotkaniu wzięli: radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Lewandowska, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi i profesor Uniwersytetu Łódzkiego Marcin Gołaszewski, radny Rady Miejskiej w Pabianicach Gabriel Grzejszczak i radny Rady Powiatu Pabianickiego Arkadiusz Jaksa.

  – W budżecie samorządu województwa łódzkiego, uchwalonym w grudniu 2020, przewidziano ponad 8.700.000 złotych na funkcjonowanie bibliotek pedagogicznych w ich dotychczasowym kształcie. Ze zdumieniem i smutkiem usłyszałam o planie likwidacji 18 filii hasłem optymalizacji – mówiła Iwona Lewandowska. – Nie rozumiem, dlaczego nagle pojawiła się ta szkodliwa dla społeczności lokalnych propozycja. Biblioteki pedagogiczne zawierają księgozbiór naukowy, który pozwala na rozwój osobisty uczniom, studentom i nauczycielom. Filie bibliotek korzystały ze środków finansowych wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Nie ma żadnych okoliczności, aby wprowadzać szkodliwe oszczędności w newralgicznej dziedzinie jaką jest edukacja. Samorząd województwa dysponujący także zewnętrznymi środkami europejskimi powinien zapewnić swoim mieszkańcom godny, europejski poziom dotarcia do nauki.

  8 stycznia radna złożyła interpelację do marszałka województwa oraz pismo z wnioskiem o wyjaśnienia podczas komisji Nauki Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Łódzkiego.

  – PiS chce ciemnogrodu, barbarzyńcy likwidują biblioteki w miastach powiatowych naszego województwa – grzmiał Marcin Gołaszewski. – Odcinają społeczności małych miejscowości od dostępu do kultury, edukacji i wiedzy. Biblioteki nie są tylko miejscami, gdzie wypożycza się książki, odbywają się w nich warsztaty dla nauczycieli, konferencje, wydarzenia dla dzieci. Nie traktujcie bibliotek jak zbędnego balastu i nie oszczędzajcie w tak prymitywny sposób. Biblioteki mają charakter kulturotwórczy. Nie niszczcie miejsc z 70-letnią tradycją. Marszałek zamiast bibliotek chce stawiać automaty do wydawania książek. Automaty możecie postawić do kupowania batonów albo napojów. Biblioteka to świątynia książki.

  Radny zaapelował do przewodniczącej Sejmiku, bibliotekarki z wykształcenia Iwony Koperskiej, by przeciwstawiła się decyzji marszałka i polityków PiS.

  – Uważamy, że likwidacja filii znacznie ograniczy dostępność do literatury naukowej, zarówno dla nauczycieli, jak i osób studiujących z terenu powiatu. Szukanie przez PiS oszczędności w obrębie szkolnictwa, kultury i nauki, kosztem Polski Powiatowej, jest najbardziej prymitywną z możliwych drogą, na którą nie ma naszej zgody – stwierdził Arkadiusz Jaksa.

  Koalicja Obywatelska Rady Powiatu Pabianickiego stanowczo sprzeciwia się likwidacji Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach. Jak podkreślają politycy, to jedyna tego typu placówka na terenie Powiatu.

  – Zorganizowaliśmy konferencję prasową, by stanąć po stronie pabianickich uczniów i studentów. Mając bibliotekę na terenie miasta, nie muszą komunikacją miejską marnować czasu na dojazdy do Łodzi, żeby wypożyczyć książki, przygotować się do egzaminu czy pisać pracę dyplomową – powiedział w rozmowie z Nowym Życiem Pabianic radny miejski Gabriel Grzejszczak. – Sam niedawno ukończyłem studia, a biblioteka pabianicka była mi bardzo pomocna. Jako radni reprezentujący mieszkańców naszego miasta uważamy, że trzecie co do wielkości miasto w województwie powinno mieć taką bibliotekę pedagogiczną. W związku z tym na najbliższej sesji rady miejskiej złożymy projekt stanowiska, w którym sprzeciwimy się decyzji Urzędu Marszałkowskiego. Chciałbym, chociaż to pewnie marzenie naiwne, by cała rada, również opozycja z PiS, poparła to stanowisko i żebyśmy byli w tej kwestii jednogłośni. Państwo, które w czasie pandemii i kryzysu gospodarczego wydaje miliony na maszty z flagą narodową czy „Sylwestra Marzeń”, a jednocześnie oszczędza na zdrowiu i edukacji, jest państwem niepoważnym.

  Na 18 stycznia na godzinę 14.00 zgromadzono 10.575 podpisów z 18 filii na petycji przeciwko likwidacji bibliotek pedagogicznych. 991 z nich pochodzi z Pabianic.

  Udostępnij