• News will be here
 • Dzisiaj (3 czerwca) obchodzimy Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa). Jest to święto Kościoła katolickiego dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

  Boże ciało obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej). Po raz pierwszy celebrowano je w Leodium (Liège) w 1246 roku. W 1317 roku ustanowiono je jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone na synodzie w Krakowie w 1320 roku.

  Zewnętrzną formę Bożego Ciała stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo.

  Jak uroczystości będą wyglądać w tym roku? Organizowanie zgromadzeń i obchodów jest znacznie utrudnione przez panującą wciąż pandemię i obowiązujące obostrzenia.

  Parafia NMP w Pabianicach odprawi msze o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i bezpośrednio po procesji po godz. 12.00 oraz o godz. 16.00 i 18.00. Centralna Uroczystość parafialna rozpocznie się mszą o godz. 9.30, po której około godz. 10.15 uczestnicy wyjdą w procesji i tradycyjnie przejdą ulicą Zamkową, Konopnickiej, Skłodowskiej i Wyszyńskiego. Ostatni ołtarz będzie przed kościołem.

  Duszpasterze proszą o czynny udział w procesji asystę kościelną, grupy parafialne ze swoimi sztandarami (również młodzież klas VII i VIII oraz chętnych do niesienia sztandarów i chorągwi), wszystkich ministrantów, lektorów i ministrantów seniorów, dzieci w strojach komunijnych, dzieci sypiące kwiaty i wszystkich wiernych.

  „Wszyscy zadbajmy w tym dniu o udział we mszy świętej, gdyż jest to podstawowym obowiązkiem katolika. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w naszej parafialnej procesji. Będzie to świadectwo naszej wiary oraz uroczyste uwielbienie Chrystusa i dziękczynienie za dar Eucharystii. Zadbajmy, by przy ołtarzach były piękne kwiaty. W czasie procesji dbajmy o bezpieczeństwo oraz dystans i załóżmy maski” – czytamy na stronie internetowej parafii.

  W parafii Trójcy Przenajświętszej msze będą sprawowane o godz. 7.00, 9.00 i 10.30. Po tej ostatniej wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Kolejna eucharystia po powrocie z procesji, ok. godz. 13.00 i wieczorem o godz. 18.00. Nabożeństwo czerwcowe będzie o godz. 17.30.

  A za miedzą? W Dłutowie msze zostaną odprawione o godz. 7.30, 9.00, 11.00 i 18.00. Procesja do czterech ołtarzy wyruszy po mszy o godz. 11. 00.

  „Niech Wasza obecność – naszych Parafian i gości – i Wasze zaangażowanie w przygotowanie, także zewnętrzne, naszej parafii do tej uroczystości będzie wyznaniem wiary i troski o dobre imię naszej parafii. Zapraszamy wszystkie grupy parafialne, dzieci komunijne do sypania kwiatków, asystę, chór, orkiestrę, ministrantów, druhów OSP parafii, panie z KGW. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o zachowanie stosownych przepisów sanitarnych związanych z pandemią” – napisali duszpasterze na swojej stronie internetowej.

  Udostępnij