• News will be here
 • Przed Urzędem Miejskim w Pabianicach pojawili się sędziowie, a wśród nich znany Igor Tuleya. Trwa happening w ramach ogólnopolskiej akcji „Tour de Konstytucja”.

  Trwa właśnie spotkanie w ramach akcji „Tour de Konstytucja” – wydarzenia, którego celem jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej.

  Między ratuszem a SDH-em ustawiono małą scenę, wokół której powiewają pomarańczowe i niebieskie flagi z napisem „Konstytucja”. Dookoła gromadzą się zaciekawieni pabianiczanie. Niektórzy trzymają w rękach małe biało-czerwone konstytucje i plakaty.

  Ze sceny przemawiają sędziowie, w tym ten najbardziej rozpoznawalny, Igor Tuleya. Goście mówią m.in. o tym, co Konstytucja gwarantuje Polakom. Mieszkańcy mogą z nimi porozmawiać i zadawać pytania. W ramach wstępu puszczono nagranie interpretacji preambuły Konstytucji według Jerzego Radziwiłowicza.

  Kochani mieszkańcy i mieszkanki Pabianic, to niezwykłe wydarzenie i ci niezwykli goście są dla Was, przyjechali tutaj dla Was, są do Waszej dyspozycji, możecie zadać im pytania – zachęcano ze sceny. – Warto poświęcić chwilę, zatrzymać się.

  Organizatorzy przewidzieli konkurs. Kto zada ciekawe pytanie w sprawie Konstytucji, dostanie nagrodę. Pierwszą jest wspaniały, europejski plecak, a drugą gra „Wiedźmin”.

  Zależy nam na tym, by to nie było spotkanie sztywne, chcemy, żebyście Państwo żywo reagowali, żebyście naszych gości pytali – mówiono.

  Cykl spotkań rozpoczął się 4 czerwca w Radomiu. Specjaliści z dziedziny prawa i wymiaru sprawiedliwości odwiedzą  90 miast, w tym m.in. Zduńską Wolę, Częstochowę czy Katowice. Dziś, 17 czerwca goszczą w Pabianicach.

  Udostępnij