• News will be here
 • W czerwcu mija 10 lat od odsłonięcia pierwszej rzeźby w Europejskim Parku Rzeźby A&A w Pabianicach. Miejsce to przyciąga miłośników obcowania ze sztuką w plenerze.

  Europejski Park Rzeźby został oficjalnie otwarty dla publiczności w czerwcu 2011 roku, jako jeden z pierwszych parków rzeźby w Polsce.

  – Pomysł na jego powstanie zrodził się w głowach Anny i Arkadiusza Majsterków, mecenasów sztuki, podczas ich licznych zagranicznych podróży. Zainspirowani podobnymi inicjatywami w świecie, z miłości do natury i sztuki postanowili stworzyć miejsce będące spełnieniem marzeń o pięknie i nieśmiertelności – mówi Dorota Tomaszewska, dyrektor parku.

  Pierwszy plener rzeźbiarski, otwierający park, odbył się w maju 2011 roku, a w czerwcu można już było podziwiać dzieła artystów z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch i Polski. Do współpracy przy organizacji wydarzenia zaproszono wówczas Adama Kowalczewskiego, twórcę łódzkiej Galerii ADI ART. W plenerze wzięło udział ośmiu wytypowanych przez galerię artystów i stworzono dziesięć rzeźb.

  Rok później formuła międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego uległa niewielkiej zmianie. Artystów zaproszono do nadsyłania zgłoszeń wraz z propozycjami projektów rzeźb, które miały dołączyć do stałej parkowej ekspozycji. Pomysłodawcy powołali do życia Kapitułę Pleneru, w składzie której znaleźli się inicjatorzy, profesor łódzkiej ASP Zbigniew Dudek oraz Dorota Tomaszewska, komisarz pleneru. Kapituła spośród nadesłanych zgłoszeń wybrała propozycje czterech artystów, których zaproszono do stworzenia rzeźb w Pabianicach. Był to rozpoznawalny w kręgach latynoskich rzeźbiarz i malarz z Peru – Miguel Angel Velit, dwoje artystów z USA, Joni Younkins-Herzog i Craig Usher oraz twórca z Polski – Tomasz Koclęga.

  W 2012 miało miejsce również jedno z ważniejszych artystycznych wydarzeń zarówno w Europejskim Parku Rzeźby A&A, jak i w Pabianicach. W styczniu w parku zagościły bowiem dwie kompozycje wybitnej polskiej rzeźbiarki – profesor Magdaleny Abakanowicz: Mutanty oraz Głowa.

  – Plenerowe dzieła artystki nigdy wcześniej nie były wystawiane w województwie łódzkim. Rzeźby można było podziwiać w ramach rocznej wystawy czasowej – wspomina dyrektor Tomaszewska.

  W tymże roku po raz pierwszy odbył się I plener rzeźbiarski dla dzieci współorganizowany z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach.

  Po 2012 działalność plenerowa parku rzeźby została zawieszona. Mimo to w kolejnych latach swoje prace w parku pozostawili: Jurij Makowlew z Ukrainy (2014r.), Jimmy Dahlberg ze Szwecji (2015r.) oraz Gennadij Pisarev z Ukrainy (2015r.).

  Tygodnik „POLITYKA” w 2018 roku umieścił Europejski Park Rzeźby A&A w zestawieniu „10 najlepszych parków rzeźby w polskich miastach”. Z kolei od czerwca 2019 do czerwca 2020 roku w ramach wystawy czasowej w parku można było podziwiać „Refleksję” Tomasza Koclęgi – rzeźbę nietypową, bo umieszczoną w wodzie. Rok 2019 miał być rokiem przełomowym w działalności parku. Zaplanowano między innymi wznowienie organizacji plenerów rzeźbiarskich, jednak ze względu na pandemię plener został odwołany.

  – Mimo to jesienią 2020 roku park rzeźby wzbogacił się o nowe dzieło, kolejną rzeźbę autorstwa Tomasza Koclęgi zatytułowaną „Nierozłączność”. Rzeźbę przekazał parkowi na własność Jerzy Janowicz, ojciec znanego łódzkiego tenisisty – dodaje dyrektor.

  Pabianicki Park rzeźby jest dostępny dla zwiedzających codziennie, a wstęp jest bezpłatny. Warto w pandemicznych czasach spędzić czas bezpiecznie w otoczeniu międzynarodowej sztuki, na łonie natury. Pozostaje również nadzieja, że już niedługo park powróci do swojej działalności. Pojawi się możliwość organizacji warsztatów i wydarzeń artystycznych, a przede wszystkim międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich.

  Udostępnij