• Choć prezes firmy wykonującej remont linii tramwajowej miał nadzieję, że prace archeologów na Warszawskiej skończą się w tym tygodniu, potrwają one jeszcze po weekendzie.

  Jak powiedział nam dziś prezes PROGREG InfraCity, prace archeologiczne na odkrytym cmentarzu na ul. Warszawskiej potrwają jeszcze w przyszłym tygodniu.

  Przekopujemy groby. Obserwujemy jak różny był status społeczny i materialny pochowanych tam osób. Jedne mogiły są bogatsze, inne biedniejsze – opowiada Rafał Sąciński, prezes firmy. – Przy okazji odnajdujemy monety, różańce, szkaplerze, części od cholewy butów, dużo obrazków malowanych na szkle… Wszystko zostanie zabezpieczone, zakonserwowane i trafi do muzeum. Szczegóły pochówku zostaną uzgodnione, gdy zbierzemy już wszystkie szczątki.

  Pod uwagę brane jest spopielenie ich i ponowne pochowanie na cmentarzu przy ul. Kilińskiego.

  Odkopanych grobów z dawnego cmentarza jest około 80. Nie wiadomo ile jeszcze trumien kryje ziemia. Nie cały teren został odkryty.

  Mamy jeszcze nieodkryte dwie działki 30-34 arów. Tam mogą znajdować się kolejne groby – dodaje prezes PROGREG InfraCity. – Na kolejne „niespodzianki” natkniemy się pewnie głównie w okolicach mostu i Zamku na ul. Zamkowej.

  Prace ruszą tam najprawdopodobniej po 15 sierpnia.

  Udostępnij