• Dzisiaj, 16 sierpnia, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Św. Maksymilian Maria Kolbe”. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Łodzi – z okazji przypadającej 14 sierpnia 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Maksymiliana w KL Auschwitz oraz przypadającej w tym roku 50. rocznicy beatyfikacji Kolbego.

  Otwarcie wystawy nastąpiło po mszy o 18.30 na placu przed sanktuarium św. Maksymiliana. Ekspozycję do Pabianic sprowadzili dziekan ks. Ryszard Stanek i radny Włodzimierz Stanek.

  – Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się sprowadzić wystawę IPN do Pabianic. Miasta, którego św. Maksymilian Kolbe jest patronem. Nie było lepszego miejsca na ekspozycję wystawy niż oczywiście parafia Maksymiliana Kolbego w Pabianicach – mówi radny Włodzimierz Stanek.– Dzięki przychylności księdza dziekana także pabianiczanie mogą zobaczyć zdjęcia Ojca Kolbego, które nie były dotąd publikowane i pochodzą z archiwum IPN oraz archiwum z Niepokalanowa.

  Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców miasta do 15 września.

  – Dziękujemy za obecność na otwarciu Towarzystwu Przyjaciół Zduńskiej Woli jako także jednego z Miast Kolbiańskich – dodał radny Stanek.

  Patron miasta

  Św. Maksymilian Maria Kolbe (właściwie Rajmund Kolbe) zapisał się na kartach historii jako męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Wskutek ucieczki więźnia bloku 14, 29 lipca 1941r. podczas karnego apelu zastępca komendanta obozu Karl Fritzsch, stosując odpowiedzialność zbiorową, wytypował dziesięciu więźniów, którzy mieli umrzeć śmiercią głodową. Za jednego z nich, niespełna czterdziestoletniego żołnierza i ojca rodziny Franciszka Gajowniczka, zgłosił się o. Maksymilian. W celi głodowej, mimo złego stanu zdrowia, żył ponad dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941r. umierającemu Kolbemu wstrzyknięto fenol, a kolejnego dnia ciało skremowano.

  Wydarzenie to poprzedzały lata posługi franciszkanina przepełnionej bezgraniczną ufnością w Opatrzność Bożą. Jego opus magnum stała się organizacja krzewiąca kult maryjny – Rycerstwo Niepokalanej. W 1927r. w Niepokalanowie utworzył klasztor franciszkański oraz nowoczesny ośrodek wydawniczy. Działalności ewangelizacyjnej nie ograniczał do kraju, powołując w 1931r. w Nagasaki japoński Niepokalanów – Mugenzai no Sono (Ogród Niepokalanej). Na ołtarze został wyniesiony jako wyznawca i męczennik. Beatyfikacji dokonał 17 października 1971r. papież Paweł VI, a kanonizacji jedenaście lat później, 10 października 1982r. – papież Jan Paweł II.

  Udostępnij