• Do Pabianic zawitało „Lato w mieście z Eco Studio”. Konkretnie do Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi.

  „Szesnastka” została nagrodzona jako jedyna placówka z województwa łódzkiego, zajmując IV miejsce w konkursie edukacyjnym. Z tej okazji 7 września uczniowie wzięli udział w pełnej atrakcji lekcji przyrody i spotkali się z gwiazdami internetu.

  „Lato w mieście z Eco Studio” to konkurs organizowany w ramach innowacyjnego projektu ekologicznego Eco Studio ELECTRO-SYSTEM. Pomysłodawcą kampanii edukacyjnej jest organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Celem projektu zaś poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat prawidłowego, zgodnego z zasadami ochrony środowiska postępowania z elektroodpadami, a także ich wpływu na środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi.

  Aby zainteresować edukacją ekologiczną młode osoby, w projekt zaangażowały się znane i lubiane przez młodzież gwiazdy: Kinga Sawczuk (na TikToku śledzi ją 5 milionów użytkowników, a na Instagramie 1 milion) i Kuba Adamiak. To oni zachęcali fanów do tworzenia wspólnie z nauczycielami krótkich filmów o elektrośmieciach. Liczył się nie sprzęt, a kreatywność i ciekawy sposób przedstawienia tematyki właściwego postępowania z elektroodpadami.

  Dla zwycięskich Kół Przyrodniczych przygotowane zostały wyjątkowe nagrody. Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach zdobyła w konkursie IV miejsce i tym samym pozyskała dla placówki tablet z edukacyjnymi materiałami wideo i dyplomy. Największą nagrodą było jednak spotkanie edukacyjne „Lato w mieście z Eco Studio“ połączone z atrakcjami plenerowymi. 7 września byliśmy więc świadkami fantastycznej lekcji przyrody w terenie w nowym roku szkolnym. Uczniowie SP 16 mogli przybić piątkę z maskotkami projektu Smartim i Lodzią, wziąć udział w quizach ekologicznych z eko-nagrodami, przyjąć gratulacje od prezydenta Grzegorza Mackiewicza.

  – Witam was serdecznie, witam Kingę, witam Kubę. Serdecznie wam gratuluję. Pozwólcie, że dołączy do nas pani dyrektor, bo to przecież w czyjejś głowie musiało się zrodzić, by wystartować w tym fantastycznym konkursie, a to przecież pani dyrektor Ilona Paszkiewicz najlepiej wie, co wykombinowaliście, by zająć to czwarte miejsce – powiedział prezydent.

  Na scenie do prowadzących oraz prezydenta Mackiewicza i dyrektor Ilony Paszkiewicz dołączyła Ewelina Jeż, opiekunka uczniów, którzy wzięli udział w konkursie. Uczniowie chętnie chodzili na kółko przyrodnicze i z wielkim zaangażowaniem przygotowali film o segregowaniu elektroodpadów. Dyrektor podziękowała również Sławomirowi Stankowi, tacie Filipa, który pomógł uczniom w stworzeniu filmu promującego ekologiczne postawy.

  – Moja klasa IIID przystąpiła do tej akcji. Założyliśmy kółko przyrodnicze i wzięliśmy udział w konkursie ekologicznym, gdzie zajęliśmy czwarte miejsce – wspomina Ewelina Jeż. – Byliśmy wielce zaskoczeni, chociaż naprawdę włożyliśmy bardzo dużo serca. Byliśmy bardzo zaangażowani, bo dzieci z naszej klasy wiedzą, jak segregować śmieci, elektrośmieci. Często o tym rozmawiamy na zajęciach.

  Za sprawą dmuchawca – bramki celnościowej – dzieciaki poczuły się jak na prawdziwych mistrzostwach w piłce nożnej EURO 2020. Odbyła się również zbiórka drobnych elektrośmieci, takich jak: popsute telefony komórkowe, tablety, słuchawki, odtwarzacze mp4. Dzieci dowiedziały się, że zarówno te małe elektroodpady, jak i te wielkogabarytowe nie mogą być wyrzucane do zwykłego kosza na śmieci.

  – Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generowane są coraz większe ilości elektroodpadów. Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu – mówiła Agata Wiśniewska, specjalista ds. edukacji ekologicznej ELECTRO-SYSTEM.

  Udostępnij