• News will be here
  • Spotkanie „Łączy Nas Powietrze” zakończyło się podpisaniem porozumienia w sprawie wspólnych działań na rzecz czystego powietrza w Pabianicach na rok 2022.

    W ubiegłym tygodniu (6 kwietnia) w Domu Nauczyciela przy ul. Kilińskiego 8 odbyło się spotkanie pt. „Łączy Nas Powietrze”, którego celem było omówienie problemu smogu w Pabianicach i opracowanie strategii walki z tym zjawiskiem.

    Na spotkanie w formie „okrągłego stołu” przybyły osoby z różnych środowisk i ugrupowań politycznych oraz prezydent Grzegorz Mackiewicz i wiceprezydenci Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek oraz Marek Gryglewski. Obecny był również prelegent z Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej, który przedstawił dane z bazy GIOS dla Pabianic na tle innych miast w Polsce oraz zademonstrował działania antysmogowe, które są z powodzeniem realizowane w innych gminach w Polsce. W spotkaniu uczestniczył też kardiolog Robert Morawiec oraz doktor nauk biologicznych Bożena Grzelak, którzy opowiedzieli o naukowych podstawach do walki ze smogiem, o jego szkodliwości i możliwościach przeciwdziałania temu zjawisku.

    – Wydarzenie trwało dwie godziny i zakończyło się podpisaniem porozumienia w sprawie wspólnych działań na rzecz czystego powietrza w Pabianicach na rok 2022. Wszyscy obecni na spotkaniu goście wyrazili chęć dalszej współpracy na rzecz czystego powietrza – mówi inicjatorka Aneta Banasiak z Alarmu Smogowego Pabianice.

    Poruszany był też temat rosnących cen paliw oraz wojny w Ukrainie. W niepewnych czasach najpewniejsza jest oszczędność poprzez mniejsze zużywanie energii, termomodernizację budynków i wymianę starych pieców na efektywniejsze źródła ciepła.

    Celem spotkania było wypracowanie wspólnych działań, które mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Prezentowane były aktualne i przyszłe działania antysmogowe oraz zaproponowano nowe rozwiązania, takie jak: wyszkolenie ekodoradców czy rozszerzenie kampanii informacyjnej i edukacyjnej w mieście, znakowanie pieców, zamontowanie nowych czujników powietrza, ponowne przeanalizowanie i przygotowanie strategii długoterminowej dla naszego miasta oraz intensywne szukanie możliwości dotacyjnej do wymiany pieców.

    Na spotkaniu rozmawiano o tym, jak wspomóc mieszkańców w realizacji obowiązku likwidacji pieców bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów do końca roku 2022.

    Udostępnij

    2 komentarze

    Możliwość komentowania została wyłączona.