• Niespodziewane urazy, zadrapania, skaleczenia i oparzenia potrafią skutecznie zepsuć humor. Doprowadzają one nie tylko do dużego dyskomfortu, ale mogą także stać się niebezpieczne, jeśli nie zadbamy odpowiednio o ich dezynfekcję oraz przestrzeń do szybkiego gojenia. Na szczęście wystarczy kilka podstawowych kroków, aby uporać się z ranami i podrażnieniami. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez działania, które należy podjąć w nierównej walce z urazami.
  Pierwszy krok pierwszej pomocy – oczyść ranę

  Po urazie mechanicznym, który doprowadził do przerwania ciągłości naskórka, ważne jest, aby nie zabrudzić rany, ponieważ grozi to zakażeniem. Z tego powodu nie możemy dotykać jej zabrudzonymi dłońmi. Aby wykonywać jakiekolwiek działania w obrębie zranienia, musimy umyć dłonie, a najlepiej zdezynfekować je odpowiednim płynem bakterio i wirusobójczym. Kolejnym krokiem powinno być zdezynfekowanie zranienia aseptycznym płynem, który możemy zdobyć w każdej aptece. Zranienia nie należy przecierać papierem toaletowym czy częścią odzieży, a jałowym gazikiem. O czystość rany należy dbać także na każdym etapie jej gojenia, gdyż skóra stanowi swoistą tarczę przed drobnoustrojami z zewnątrz, a jej chwilowa niedyspozycja zmusza nas do przejęcia roli ochronnej w określonym miejscu zranienia. Dlatego tak ważne jest, aby nie dotykać rany bez potrzeby, ponieważ możemy zaburzyć wtedy newralgiczny proces odbudowy naskórka.

  Co zrobić w przypadku oparzenia?

  W przypadku oparzenia pierwszą i najważniejszą czynnością będzie szybkie schłodzenie rany wodą o temperaturze około 20 stopni, w ten sposób będziemy w stanie zapobiec głębszym uszkodzeniom tkanek. Po schłodzeniu przechodzimy do zakładania opatrunku. 

  Następnie – załóż opatrunek na ranę

  Opatrunek sprawdzi się świetnie jako kolejny krok pielęgnacji rany, szczególnie jeśli mamy do czynienia z większymi podrażnieniami, z których możemy zaobserwować krwawienie. Warto zaopatrzyć się wtedy w gazę jałową, bandaż, kompres lub opaskę uciskową (dostępne w każdej aptece), które zatrzymają krwotok i odetną naszą ranę od kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest, aby przed założeniem opatrunku upewnić się, że skóra jest sucha, ponieważ tylko wtedy opatrunek będzie odpowiednio do niej przylegał. W przypadku małych ranek przeważnie poradzimy sobie, wykorzystując zwykły apteczny plaster. 

  Stosuj maści na rany i podrażnienia

  Obecnie apteki dysponują wieloma lekami, które mogą pomóc nam uporać się z uszkodzeniami skóry. Maści na rany i podrażnienia w Wapteka.pl to gwarancja bezpieczeństwa i higieny, tak ważnych w trakcie procesu gojenia. W zależności od rodzaju rany możemy wybierać spośród szeregu maści. Jeśli mamy do czynienia ze skórą przesuszoną i zaczerwienioną, powinniśmy wybrać maść nawilżającą. W przypadku zranień warto zastosować żele, które będą oczyszczać skórę oraz przyśpieszać gojenie. Po oparzeniu możemy natomiast wybrać maść z antybiotykiem, która zadba o jak najszybsze przywrócenie komfortu i zdrowia naszej skórze. 

  Kiedy powinieneś udać się do lekarza?

  Jeśli rana powoduje duży ból i dyskomfort, a pomimo upływu dni nie goi się, warto zaczerpnąć pomocy w gabinecie lekarskim. Sygnały alarmowe, na które warto zwrócić uwagę to też sączenie się ropy z rany czy jej bardzo nieprzyjemny zapach. Niezwłocznie należy też udać się do specjalisty, jeśli zostaliśmy ugryzieni przez obce zwierzę. 

  Udostępnij