• W trakcie ostatniej listopadowej kwesty Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie zebrało 15.593,86 zł. Za tę kwotę odrestaurowane zostaną kolejne dwa pomniki.

  To nagrobek Theodora Kolbego  – dwustronny, wykonany  z piaskowca (dokładnie lastriko – materiału, który na początku XX wieku zaczynał zastępować kamień), z czarną, polerowaną, granitową płytą inskrypcyjną, powstał około 1920 roku. Pomnik ten odnowiony był w 2010 roku. Ponieważ wykonany jest z białego marmuru i widać na nim zanieczyszczenia, podjęto decyzję o jego odświeżeniu.

  Obiekt poddany będzie przede wszystkim pracom oczyszczającym, ponieważ lastriko ze względu na swoją chropowatą powierzchnię, wypłukiwaną przez deszcz i naruszaną przez wiatr ma tendencję do pokrywania się nawarstwieniami i organicznymi zanieczyszczeniami – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków. – Prace konserwatorskie polegać będą na ich usunięciu, uzupełnione zostaną nieliczne ubytki i spoiny, wypolerowane zostaną płyty inskrypcyjne oraz zaimpregnowana powierzchnia sztucznego kamienia. Prace chcielibyśmy rozpocząć jak najszybciej, bo sezon letni im sprzyja. Prowadzić je będziemy tradycyjnie do września.

  Odświeżony zostanie także nagrobek Garzyńskich. Pomnik będzie umyty, powierzchnia marmurowej rzeźby Maryi oraz cokołu z piaskowca zdezynfekowana, a cały pomnik ponownie hydrofobizowany.

  Od 2007 roku po 13 kwestach odrestaurowano już ponad 30 pomników. Podczas 14 kwest zebrano 280.303,08 zł.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *