• We wtorek, 6 września, o godz. 18.00 w wilii Mojżesza Żarskiego przy Sejmowej 2 odbył się kolejny panel dyskusyjny w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.

  Rozmowa dotyczyła nieznanych faktów w żydowskim osadnictwie. Historyk Sebastian Adamkiewicz i antropolog Przemysław Owczarek opowiedzieli skąd Żydzi wzięli się w Polsce i naszym regionie, jakie funkcje pełnili w społeczeństwie feudalnym i w jakim kierunku wyewoluowały w związku z rewolucją przemysłową. Sławomira Ruta z Muzeum Miasta Pabianic i grupy Pabianicki Sztetl, autorka wystawy „Tu byli… Tu żyli…”, pokazała procesy historyczne, jakie zachodziły w Pabianicach w postaci konkretnych żydowskich rodzin.

  Ożywiona dyskusja i pytania z sali pokazały, że nie rozmawialiśmy o sprawach odległych, ale o czymś, co ukształtowało nasze miasto i do dziś rzutuje na jego tożsamość, nawet jeśli nie uświadamiamy sobie tego wprost – mówią organizatorzy.

  Festiwal Kultury Żydowskiej nadal trwa. W niedzielę, 11 września, odbędą się warsztaty kaligrafii i tańca. Szczegóły na plakacie.

  Festiwal rozpoczął się 27 sierpnia wystawą plenerową i spacerem. Zadanie finansowane jest w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2022.

  foto: Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan

  Udostępnij