• Dzisiaj, 30 grudnia, na przejeździe kolejowym na ul. Lutomierskiej odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej. Ponownie chodziło o poprawki do budżetu województwa w sprawie rehabilitacji postcovidowej, kupna podłóg interaktywnych do przedszkoli i budowę wiaduktu. Sejmik głosami radnych PiS wnioski Pabianic odrzucił…

  W piątek o 11.00 na Lutomierskiej ponownie zgromadzili się politycy Platformy Obywatelskiej: przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Sejmiku Województwa Łódzkiego Marcin Bugajski, przewodniczący powiatowej PO i Rady Miejskiej w Pabianicach Krzysztof Rąkowski oraz działacze pabianickiej PO Dawid Zakrzewski i Michał Michalski.

  Na sesji Rady Miejskiej wspominaliśmy, że niedługo jest sesja sejmikowa. Jako Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska złożyliśmy trzy propozycje do budżetu – mówił Krzysztof Rąkowski. – Dokumentacja i rozpoczęcie prac budowy wiaduktu na Lutomierskiej, na której się dzisiaj znajdujemy. Wszyscy widzimy, jaka jest sytuacja i że taki wiadukt na pewno usprawniłby ruch. Ponadto zakup interaktywnych podłóg do pabianickich przedszkoli oraz program rehabilitacji postcovidowej z doposażeniem pabianickiego szpitala, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb psychologicznych i psychiatrycznych dzieci i młodzieży.

  Przypomnijmy: linia kolejowa nr 14 przecinająca ul. Lutomierską jest jedną z ważniejszych tras kolejowych w Polsce, przez którą w ciągu doby przejeżdża ok. 90 pociągów osobowych i towarowych. W skali kraju jest to sytuacja niemal bezprecedensowa z uwagi na skalę uciążliwości przejazdów dla mieszkańców, co skutkuje ogromnymi zatorami drogowymi i praktycznym rozdzieleniem miasta na dwie części. Dodajmy, że ruch kolejowy na tej trasie ma ulegać dalszej intensyfikacji.

  O budowę bezkolizyjnego przejazdu od wielu lat zabiegają mieszkańcy, samorządowcy z powiatu oraz posłowie i senatorowie naszego województwa. Niestety, marzenia o bezpiecznym przejeździe na Lutomierskiej znów trzeba odłożyć na później…

  Na przełomie 2021 i 2022 roku w imieniu Pabianic poprawkę do budżetu województwa i państwa składali radni KO i poseł Lewicy Tomasz Trela. Wniosek jednak był sukcesywnie odrzucany. Podobnie jak dwie inne „pabianickie” poprawki, dotyczące zakupu podłóg lub ścianek interaktywnych do pabianickich przedszkoli i uruchomienia w PCM rehabilitacji postcovidowej.

  Nasi politycy proponowali kupno interaktywnych zabawek do wszystkich pabianickich przedszkoli publicznych. To nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia, które umożliwiają szereg kreatywnych zajęć. Wpływają na rozwój motoryki, koordynacji wzrokowej i ruchowej, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji dzieci. Koszt takiej technologii to średnio 15 tys. złotych. W Pabianicach funkcjonuje 12 przedszkoli publicznych.

  Miejscowy samorząd chciał również uruchomienia w Pabianickim Centrum Medycznym programu rehabilitacji postcovidowej wraz z doposażeniem dedykowanego oddziału w niezbędny sprzęt medyczny. Programem objęte miałyby zostać 3 grupy docelowe: osoby do 18. roku życia z uwzględnieniem wsparcia psychologicznego z uwagi na ograniczony dostęp do specjalistów, osoby aktywne zawodowo do 65. roku życia oraz seniorzy.

  To wszystko pokazuje, że nie liczą się problemy kierowców, dzieci czy osób chorych. W tym wszystkim liczy się przede wszystkim to, kto w danym samorządzie rządzi. Są to metody nieakceptowalne. Dlatego my, jako Platforma Obywatelska, konsekwentnie będziemy walczyć o realizację tych projektów dla dobra naszych mieszkańców – podsumował Dawid Zakrzewski.

   Na realizację tych wszystkich inwestycji potrzeba 9.400.000 zł (400 tysięcy – wiadukt, 2 miliony – przedszkola, 7 milionów – szpital). Czy doczekamy się w końcu finansowania pabianickich pomysłów?…

  Udostępnij