• Pabianicki szpital pochwalił się nowym sprzętem w Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej. To pierwsza w województwie „sztuczna inteligencja”, wspomagająca wyszukiwanie i diagnostykę raka jelita grubego.

  Na wczorajszej konferencji prasowej w Pabianickim Centrum Medycznym zgromadzili się: prezes szpitala Witold Olszewski, wiceprezydent miasta Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, kierownik Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej lek. med. Dariusz Fisiak, kierownik Oddziału Gastroenterologicznego Leczenia Jednego Dnia dr n. med. Justyna Kotynia oraz dyrektor ds. lecznictwa w PCM lek. med. Konrad Michalski.

  W czasie briefingu mówiono o nowym sprzęcie medycznym, który trafił do Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej. Chodzi o wideokolonoskop z komputerowym systemem wspomagania diagnostyki, czyli „sztuczną inteligencją”.

  To jest bardzo ważny dzień dla Pabianickiego Centrum Medycznego. Myślę, że nie tylko dlatego, że pozwoli to na rozwój naszego szpitala, ale przede wszystkim dlatego, że będziemy mogli wcześniej diagnozować choroby i podejmować leczenie. To dla nas ogromne wydarzenie i duży sukces. Gratuluję całemu zespołowi i panu prezesowi – zaczęła wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.

  Wśród wszystkich placówek medycznych w całym województwie łódzkim Pabianickie Centrum Medyczne jest jedyną, która posiada taki sprzęt. Posłuży on do wyszukiwania i diagnostyki raka jelita grubego podczas każdej kolonoskopii.

  Jesteśmy dumni, że to pierwsze takie urządzenie na terenie województwa. Jesteśmy również dumni z załogi, jaką posiadamy. Sprzęt jest bardzo ważny, ale zespół jest najważniejszy – powiedział prezes Witold Olszewski.

  Urządzenie kosztowało 299.160 zł, w tym 180.000 zł kolonoskop, a 119.160 zł – „sztuczna inteligencja”. Ich zakup sfinansowało Pabianickie Centrum Medyczne w związku z programem badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego, który jest w Polsce drugim najczęstszym nowotworem złośliwym.

  Do programu zapraszamy pacjentów od 50. do 65. roku życia, którzy nigdy nie mieli wykonywanego takiego badania i nie mają objawów raka jelita grubego. Pacjenci, u których w  rodzinie, u krewnych  pierwszego stopnia występuje ten nowotwór, mogą być badani od 20. roku życia – poinformowała dr Justyna Kotynia, kierownik Oddziału Gastroenterologicznego Leczenia Jednego Dnia. – Badanie polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą elastycznego wziernika z kamerą. Widzimy na bieżąco obraz jelita, możemy pobrać wycinki w przypadku podejrzanych zmian. Mniejsze polipy możemy usunąć, jest to niebolesne, a pacjentów z większymi zmianami polipowatymi kierujemy do naszego Centrum Gastroenterologii do jednodniowej hospitalizacji. Badanie jest przeważnie niebolesne, można je wykonać na życzenie w znieczuleniu, trwa około 15 do 30 minut. Dzień wcześniej trzeba się przygotować, stosując odpowiednie środki przeczyszczające, które do programu są dla pacjenta darmo.

  Na sprzęt szpital otrzymał także dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Projekt zakłada dofinansowanie połowy wartości kolonoskopu, co oznacza kwotę 90.000 zł.

  Sztuczna inteligencja umożliwia rozpoznanie zmian w jelicie oraz pozwala odpowiednio optymalizować leczenie. To taki drugi „operator”, który cały czas ma skupiony wzrok na badanym polu, nigdy się nie męczy i nie ma złego dnia. Skupia w sobie wiedzę i doświadczenie najlepszych ekspertów w zakresie endoskopii, którzy pracowali nad oprogramowaniem sztucznej inteligencji – podkreślał dr Dariusz Fisiak, kierownik Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej.

  Centrum dysponuje myjniami endoskopowymi, kolonoskopami, gastroskopami i duodenoskopami. W sumie są tutaj aż 22 endoskopy. Personel pracuje w czterech salach (w tym trzech do znieczuleń ogólnych oraz w jednej sali RTG ze znieczuleniem dotchawicznym).

  Z badań korzystają nie tylko pacjenci z naszego powiatu i województwa, ale również z innych województw. Rocznie Pabianickie Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej wykonuje zabiegi u około 12 tysięcy pacjentów, z czego 6 tysięcy stanowią kolonoskopie. Dla około 8 tysięcy pacjentów są wykonywane zabiegi w znieczuleniach dożylnych, z zespołem anestezjologicznym.

  Udostępnij