• Ubezpieczenia na życie to popularny rodzaj polis, które mają za zadanie finansowo zabezpieczyć klienta lub jego rodzinę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Jakie są zalety i wady takiej usługi, i co warto wiedzieć na temat polis na życie?

  Zakres ubezpieczenia nie zawsze jest taki sam – na co zwrócić uwagę?

  Ofert polis na życie możemy znaleźć na rynku wiele, niemniej jednak nie wszystkie oferują taki sam zakres ubezpieczenia czy comiesięczne składki w tej samej wysokości. Podstawowa wersja polis na życie obejmuje przede wszystkim śmierć ubezpieczonego w sytuacji nieszczęśliwego wypadku, wtedy ubezpieczyciel wypłaca rodzinie ubezpieczonego określoną w umowie kwotę. Bardziej rozbudowana wersja polisy może zawierać również dodatkowe punkty, takie jak poważne zachorowanie czy hospitalizacja (więcej na jej temat przeczytamy między innymi tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/odszkodowanie-za-pobyt-w-szpitalu/589.html) – wiele zależy od konstrukcji zapisów, a także samego ubezpieczyciela i jego oferty dla klientów. Jeżeli jesteśmy zainteresowani polisą na życie, warto kierować się właśnie tymi zapisami – im ich więcej, tym większe faktyczne zabezpieczenie, a tym samym obowiązek wypłaty dla ubezpieczyciela. Należy również liczyć się z tym, że im większy zakres ochrony, tym wyższa będzie comiesięczna składka tego ubezpieczenia, zwykle jest to od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset, jeżeli umowa jest bardziej rozbudowana, a ubezpieczenie opiewa na większą kwotę.

  Co zwykle znajduje się w umowie polisy na życie? Najważniejsze punkty

  Tak jak wspomniano wcześniej, umowa polisy na życie zawiera podstawowy zapis, czyli ten o odszkodowaniu w sytuacji śmierci ubezpieczonego np. w miejscu pracy, w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy choroby. Częstymi zapisami w takiej umowie są dodatkowo:

  • Hospitalizacja – pobyt w szpitalu w sytuacji zagrożenia życia czy jako następstwo wypadku,
  • Konieczność odbycia operacji – powiązane z powyższym podpunktem,
  • Choroba nowotworowa – niektóre ubezpieczalnie umożliwiają również objęcie ochroną osobę, która zapadnie na chorobę nowotworową,
  • Uszczerbek na zdrowiu lub uszkodzenie ciała – spowodowane wypadkiem, m.in. w pracy, czy też komunikacyjnym
  • Narodziny dziecka – jeżeli w najbliższej rodzinie ubezpieczonego urodzi się dziecko, wówczas ubezpieczalnia również udziela wypłaty finansowej.

  Te punkty nie są wszystkimi, które mogą znaleźć się w umowie ubezpieczeniowej – firma może dopasować ofertę na miarę potrzeb klienta, dlatego dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z przedstawicielem ubezpieczalni i dyskusja na temat umowy. Bez względu na to, czy jest to umowa dla osoby dorosłej, czy polisa dla dziecka (na www.ubezpieczeniaonline.pl), zapisy w umowie mogą być dostosowane bardzo indywidualnie, co zwiększa zakres ochrony.

  Kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia – o tym musisz wiedzieć!

  W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, co jest oczywiście sytuacją bardzo nieprzyjemną, ale niestety dość powszechną. Podpisując umowę polisy na życie, warto być świadomym, że istnieje coś takiego, jak okres karencji – jest to zwykle kilka miesięcy do roku po podpisaniu umowy, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w sytuacji powstania wypadku. Również w sytuacjach, kiedy ubezpieczony jest bezpośrednim sprawcą wypadku, w którym ucierpiał bądź polisa nie obejmuje sytuacji, w której powstał dany wypadek, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Warto pamiętać, że można się od tej decyzji oczywiście odwołać, jednak rzadko zdarza się, by ta decyzja uległa zmianie. Z tego też powodu warto dokładnie czytać zapisy podpisanej umowy, a także roztropnie podejść do konstruowania oferty z konsultantem.

  Twój zawód a polisa na życie – dlaczego to ma znaczenie?

  Większość ubezpieczalni zawierając umowę z klientem, zadaje określone pytania mające na celu ocenę ryzyka uruchomienia produktu. Jak powszechnie wiadomo, niektóre zawody są związane ze szczególnym ryzykiem ulegnięcia wypadkowi, i jest to bardzo ważne kryterium brane pod uwagę podczas obliczania kosztów polisy. Niestety, dla osób wykonujących niebezpieczne zawody, comiesięczna składka polisy na życie będzie znacznie wyższa niż dla innych klientów, z uwagi na większą częstotliwość zgłoszeń wypadków i roszczenia odszkodowania.

  Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę polisy na życie?

  Zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się ze specyfiką usługi, jaką jest polisa na życie, a także poznać jej zalety i wady. Dodatkowe informacje na temat polis i ubezpieczeń na życie znajdziemy bez trudu w Internecie, na blogach i w artykułach. Dobrym sposobem jest również zapoznanie się z rankingami najlepszych ubezpieczycieli, którzy oferują konkretne produkty i cieszą się niezmiennym zainteresowaniem klientów. To pozwoli zdecydować, w jakiej firmie chcemy złożyć zapytanie o ofertę ubezpieczenia. Bardzo przydatne są tzw. kalkulatory wirtualne, które po wpisaniu naszych oczekiwań względem umowy polisy na życie, pokażą najbardziej trafne wyniki z ofertami poszczególnych ubezpieczalni. Staranność wyboru oferty jest bardzo wskazana, więc nie warto się spieszyć.

  Artykuł sponsorowany

  Udostępnij