• Z uczuciem drętwienia i mrowienia rąk spotkał się niemal każdy. To nieprzyjemne uczucie, które zwykle mija dość szybką. Jego przyczyną jest najczęściej trzymanie kończyny przez dłuższy czas w niewygodnej pozycji. W takiej sytuacji drętwienie rąk nie powinno niepokoić, ponieważ jest zjawiskiem normalnym i nie ma podłoża chorobowego. Inaczej jest, jeśli do drętwienia rąk dochodzi dość często, a taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?

  Czym charakteryzuje się drętwienie rąk?

  Drętwienie rąk charakteryzuje się przede wszystkim mrowieniem powierzchni dłoni i palców. Jego przyczyną jest ograniczenie przepływu impulsów nerwowych z rdzenia kręgowego do ręki. Drętwienie rąk najczęściej wywoływane jest przez niewłaściwe ułożenie ciała. Przykładem może być tu długotrwałe leżenie na ręce. W takiej sytuacji najczęściej odczuwa się właśnie mrowienie ręki, które jednak dość szybko mija. Jeśli jednak częstotliwość drętwienia rąk zaczyna się zwiększać, wówczas konieczna może się okazać konsultacja lekarska. Częste mrowienie rąk może bowiem mieć podłoże chorobowe.

  Jakie są przyczyny drętwienia rąk?

  Podstawową przyczyną drętwienia rąk jest uszkodzenie ośrodkowego bądź obwodowego układu nerwowego. Przyczynę stanowić może również uszkodzenie szyi lub pleców. Wśród najczęściej występujących przyczyn drętwienia rąk wskazuje się na:

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • rwę barkową,
  • nadmiar stresu.

  Drętwienie rąk w nocy to najczęstszy objaw zespołu cieśni nadgarstka. W takim przypadku mrowienie najczęściej obejmuje kciuk, palec wskazujący i środkowy oraz połowę palca serdecznego. Pomóc w takiej sytuacji może pocieranie drętwiejącej ręki. Pamiętać jednak trzeba, że takiej sytuacji nie można bagatelizować. W przeciwnym razie drętwienie występować będzie coraz częściej, a także w trakcie dnia. W efekcie zespół cieśni nadgarstka może doprowadzić do zaniku mięśni kciuka i osłabieniu całej dłoni. Jeśli zaś chodzi o rwę kulszową, to drętwienie odczuwalne jest od szyi aż do palców. Nasila się przy odchyleniu głowy do tyłu lub jej skręcie. W takim przypadku najczęściej odczuwa się mrowienie kciuka oraz palca wskazującego lub środkowego. Jak wspomniano, przyczyną drętwienia rąk może być również nadmiar stresu. Co ważne, w takim przypadku poza mrowieniem rąk często odczuwa się także drętwienie twarzy, skurcze rąk i nóg oraz trudności ze złapaniem oddechu.

  Drętwienie lewej ręki – jakie mogą być przyczyny?

  Drętwieć może zarówno lewa, jak i prawa ręka. Jeśli jednak dotyczy to tej pierwszej kończyny, może to oznacza problemy z sercem. Innymi słowy, drętwienie lewej ręki może być manifestacją zawału serca. W przypadku odczuwania nagłego i silnego bólu w mostku, który zaczyna promieniować do lewej ręki, powodując jej drętwienie, koniecznie należy skonsultować się z kardiologiem w Pabianicach. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o problemach z sercem i ryzyku zawału serca.

  Na czym polega diagnostyka drętwienia rąk?

  Metoda diagnostyczna drętwienia rąk uzależniona jest przede wszystkim od tego, jakie schorzenie jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Pierwszym krokiem jest zawsze wywiad lekarski przeprowadzany przez lekarza rodzinnego, który następnie kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. W przypadku skierowania do reumatologa najczęściej przeprowadza się diagnostykę z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Jeśli, jak wspomniano wcześniej, doszło do drętwienia lewej ręki, które połączone było z bólem w mostku, wówczas pacjent kierowany jest na kardiologię w Pabianicach, gdzie przeprowadzane są kompleksowe badania serca.

  Udostępnij