• NZOZ Eskulap zaprasza osoby dorosłe oraz dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności na zabiegi z zakresu rehabilitacji leczniczej finansowane z funduszy NFZ.
  Rehabilitacja dla niepełnosprawnych, dlaczego warto z niej skorzystać?

  Rehabilitacja nie tylko może pomóc osobom niepełnosprawnym w odzyskaniu części utraconych funkcji, ale także zapewnia odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Niektóre choroby, na przykład cukrzyca i otyłość, dużo częściej występują o osób niepełnosprawnych ruchowo – właśnie ze względu na niski poziom aktywności. 

  Rehabilitacja a odzyskanie sprawności

  Rehabilitacja lecznicza może zapobiec pogłębianiu się niepełnosprawności, a nawet doprowadzić do cofnięcia się części zaburzeń spowodowanych przez chorobę lub uraz. To, jakie efekty będą możliwe do osiągnięcia za pomocą rehabilitacji, zależy od indywidualnych rokowań. W wielu przypadkach liczy się czas – osoby po udarze powinny rozpocząć rehabilitację jak najszybciej, nawet w ciągu pierwszej doby od incydentu mózgowo-naczyniowego. Podobnie, rehabilitację dzieci niepełnosprawnych z powodu wad wrodzonych również często zaczyna się jak najszybciej, aby zapobiec dalszym problemom w rozwoju. 

  Czy osoby niepełnosprawne powinny ćwiczyć?

  Utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej jest bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych. Z tego powodu nawet w przypadkach, gdy niemożliwe jest leczenie przyczyny niepełnosprawności, odpowiednie ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zdrowotnych. 

  Rehabilitacja ma więc na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiadomo, że osoby niepełnosprawne mogą osiągnąć znaczne korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich schorzeń jak:

  • Choroba wieńcowa;
  • Nadciśnienie;
  • Rak okrężnicy;
  • Cukrzyca.

  Jednak charakter niepełnosprawności może oznaczać, że dana osoba ma problemy z poruszaniem się, które utrudniają udział w aktywności fizycznej. Z kolei brak aktywności fizycznej prowadzi do rozwoju (lub pogorszenia) chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, udar, cukrzyca i osteoporoza. Rehabilitacja jest potrzebna zwłaszcza tym, których niepełnosprawność uniemożliwia podejmowanie ćwiczeń samodzielnie.

  Rehabilitacja działa korzystnie na zdrowie psychiczne

  Ważne jest, aby dbać również o zdrowie psychiczne, zwłaszcza, jeśli jest się niepełnosprawnym. Uczestnictwo w rehabilitacji przeciwdziała izolacji osób niepełnosprawnych, dostarcza też ważnej dla dobrego samopoczucia, dawki ruchu.

  Osoby niepełnosprawne znacznie częściej wycofują się społecznie i rezygnują z aktywności. Rehabilitacja nie jest idealną odpowiedzią na potrzebę kontaktu, jednakże daje możliwość zaangażowania się oraz aktywizacji ruchowej.

  Co więcej, problemy ze zdrowiem psychicznym mogą utrudnić przestrzeganie zdrowego stylu życia pod względem diety i cyklu snu, prowadząc do dalszych chorób. Zły stan zdrowia fizycznego i psychicznego negatywnie wpływa na zdolność do nauki, pracy i relacje z innymi.

  Wdrożenie odpowiednio skonstruowanej rehabilitacji jest sposobem na wspieranie zdrowia fizycznego i psychicznego osób niepełnosprawnych, a tym samym niezależności i zdolności do uczestniczenia w społeczności.

  Informacja oraz rejestracja pacjentów:

  NZOZ Eskulap Pabianice, ul. Grobelna 8, dział fizjoterapii, tel. 782-044-400

  NZOZ Eskulap Konstantynów Łódzki, ul. Kopernika 23, tel. 42 21-67-50

  Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio w placówkach lub telefonicznie.

  Udostępnij