• Piękna pogoda towarzyszyła dożynkom Gminy Pabianice w niedzielę, 27 sierpnia, w Bychlewie.

  Zainaugurowała je o godz. 12.30 uroczysta msza odprawiona w kościele Najświętszej Marii Panny w Pabianicach. O godzinie 15.00 na obiekcie sportowym LKS Jutrzenka Bychlew nastąpiło uroczyste otwarcie tegorocznego święta plonów.

  Licznie zebranych gości przywitali gospodarze dożynek: wójt gminy Pabianice Marcin Wieczorek, przewodniczący Rady Gminy Pabianice Jerzy Błoch i Aleksandra Pluta, dyrektorka Gminnego Domu Kultury w Bychlewie. Chleb podarowali im dożynkowi starostowie Bogusława Łondka i Jacek Kania.

  – W imieniu naszych rolników przekazuję naszym czcigodnym gospodarzom ten tradycyjny bochen chleba, owoc ciężkiej pracy rolników, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów – powiedziała starościna. A starosta dodał: – Dzielcie go sprawiedliwie, aby nie zabrakło go!

  Wójt Wieczorek podziękował za chleb: – Niezwykle się cieszę, że jako samorząd gminy Pabianice możemy wszystkich państwa gościć na najważniejszej uroczystości, na najważniejszym święcie w gminie, na tegorocznych dożynkach. Ponieważ jest to święto dziękczynne wobec rolników, dlatego skieruję kilka słów przede wszystkim do nich. Drodzy rolnicy, obchodzimy dziś  uroczyście święto plonów, dożynki gminne. To doskonały i jedyny w swoim rodzaju moment, aby uhonorować ciężką pracę rolników, którym należy się od nas wszystkich wielki szacunek i uznanie. Dziś piękna tradycja dożynek, czyli zakończenia okresu żniw, stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości, którą kultywujemy również w naszej gminie, wiejskiej gminie Pabianice. Obecnie nasza gmina znajduje się na ścieżce dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego i infrastrukturalnego. Coraz więcej ludzi postrzega nasz teren jako dobre miejsce do życia. Dlatego tym bardziej cieszę się, że nie tylko rolnicy, ale wszyscy mieszkańcy wspólnie sięgamy do rolniczych korzeni gminy Pabianice. Z dumą dziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę, której symbolem jest chleb, i razem dziś z nimi świętujemy. Drodzy rolnicy, życzę wam i waszym rodzinom, aby nadchodzące lata przyniosły wiele radości, satysfakcji i docenienia waszej ciężkiej pracy. Wszystkim zebranym dziękuję za udział w tym ważnym dla nas święcie. Wierzę, że tegoroczne dożynki gminy Pabianice będą dla państwa źródłem odprężenia i wielu fantastycznych wrażeń.

  Po czym wspólnie z przewodniczącym RG pięknie podzielili dożynkowe bochny. Następnie urodziwe dziewczęta z „Bychlewianki” – zgodnie ze zwyczajem – częstowały nimi gości i mieszkańców gminy. Dożynkowego chleba koniecznie trzeba spróbować, aby zapewnić sobie na cały następny rok urodzaj, dobrobyt i kasę pełną pieniędzy.

  Kolejnym punktem programu było przekazanie wieńców dożynkowych. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich wręczały je przedstawicielom duchowieństwa, parlamentarzystom, wojewodzie, marszałkowi województwa, władzom powiatu i miasta oraz przedstawicielom służb mundurowych. Towarzyszyły temu jak zawsze wiersze oraz przyśpiewki autorstwa gospodyń.

  Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie wystąpili między innymi Gminna Orkiestra Dęta z Górki Pabianickiej pod batutą Roberta Kraski oraz Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”. Od godziny 17.30 uczestnicy dożynek bawili się wyśmienicie na koncertach: Urwanych z Wesela, Kapeli Ciupaga oraz gwiazdy wieczoru zespołu ENEJ.

  Udostępnij