• Od listopada rozszerzona została grupa kobiet objętych programem profilaktyki raka piersi. Bezpłatną mammografię będą mogły wykonać kobiety w wieku 45-74 lat.

  Do tej pory z programu profilaktyki raka piersi mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Od listopada z mammografii bez skierowania, bez kolejki i bezpłatnie będą mogły skorzystać i młodsze, i starsze panie: od 45. do 74. roku życia.

  Od stycznia 2024 roku z programu skorzystają także pacjentki 5 lat po zakończeniu leczenia raka piersi, które do tej pory potrzebowały skierowania na badanie mammograficzne. Będą robiły mammografię co roku, bo rak w jednej piersi zwiększa ryzyko choroby także w drugiej.  

  Ze statystyk wynika, że na raka piersi choruje coraz więcej kobiet poniżej 50. roku życia. W 2021 roku było ich 6.060, a w 2022 roku – 7.307.

  Ryzyko zachorowania na raka piersi dla przeciętnej kobiety wynosi około 10-15% w trakcie całego życia. Dla porównania ryzyko raka jajnika – 1%. Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14% zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 roku na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, natomiast obecnie – ponad 24 tysiące. W Łódzkiem w pierwszej połowie 2023 roku z powodu raka piersi zoperowano już 890 kobiet, w zeszłym – 1555 kobiet.

  Kto bada się najchętniej? Mieszkanki Aleksandrowa Łódzkiego. Tu z mammografii korzysta co 2 kobieta (objęcie populacji wynosi 56%). Nieco niższą frekwencję, choć nadal 50%, odnotowujemy w powiatach: pabianickim, zgierskim, opoczyńskim i łódzkim wschodnim.

  Gdzie się badać? W Łódzkiem są 24 pracownie stacjonarne i 40 mammobusów, które każdego dnia odwiedzają nawet najmniejsze miejscowości. Lista postojów mammobusów jest tutaj: https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/aktualnosci/6465-zbadaj-piersi-sprawdz-gdzie-skorzystac-z-mammografii-w-dniach. Mammografy są regularnie sprawdzane, muszą spełniać kryteria, dotyczące np. odpowiedniej jakości wykonywanych zdjęć.

  Bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Wskazaniem do częstszego badania są na przykład mutacje genów BRCA1 lub BRCA. Mammografia to krótkie i bezbolesne badanie, które każdej kobiecie może uratować życie, bo za pomocą promieni rentgenowskich można wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

  Pamiętaj! Samobadanie piersi nie zastępuje mammografii.

  Rak wcześnie wykryty to szansa na całkowite wyleczenie, na długie życie w zdrowiu. To także mniej obciążające i krótsze leczenie. 

  Udostępnij