• News will be here
  • 24 stycznia w Dworze Kapituły Krakowskiej odbył się Koncert karnawałowy w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II stopnia w Pabianicach.

    Duet fortepianowy Zofia Wawrzyniak i Jan Dziedzic powitał zgromadzonych „Marszem Radeckiego”. Uczniowie przygotowywali się do tego występu pod opieką Małgorzaty Adamek.

    Po tym muzycznym powitaniu głos zabrały prowadzące koncert Małgorzata Karcz oraz Maja Małek: Karnawał to czas zimowych balów, zabaw. Zaczyna się najczęściej od Trzech Króli, a kończy przed Środą Popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc.

    W muzeum zaprezentował się zespół Skrzypcomaniak, przygotowany pod kierunkiem Anny Klubczewskiej, w składzie: Agata Bara, Hanna Furmańska, Anna Jeżewska i Tomasz Michalak. Zagrali popularne „Kurki trzy” oraz „Concertino” Grażyny Bacewicz. Usłyszeć można było także ponownie duet fortepianowy, tym razem w składzie Maja Małek i Natalia Ścieszko. Panie zagrały utwór „Air” Haydna. Wybrzmiał – zagrany w duecie fletowym Zuzanny Kopali oraz Joanny Janczyk-Wajman – „Portret damy – prolog” skomponowany przez Wojciecha Kilara. Akompaniatorem był Sławomir Beśko. „Polkę komik”  na klarnecie zagrał Błażej Grzegorczyk.

    W przerwach między utworami prowadzące opowiadały m.in. o obchodzonym karnawale w Wiedniu.

    Miasto to znane jest dobrze z legendarnych balów. Rocznie odbywa się ich ponad 450. W styczniu i lutym Wiedeń hucznie obchodzi karnawał, szczególnie w zamku Hoffburg. Tutaj bale odbywają się według podniosłej ceremonii. Panie zakładają długie suknie wieczorowe, natomiast panowie smokingi lub fraki. Młode kobiety w białych sukienkach oraz panowie otwierają bal polonezem. Wszyscy wchodzą na parkiet dopiero po słowach „Alles waltzen”.

    Pozostając w nastroju walca, przed publicznością zaprezentowały się Amelia Małek i Iga Ścieszko, grając na fortepianie w duecie „Fale Dunaju” Johanna Straussa. Następnie swoje umiejętności zaprezentował zespół w składzie: Łukasz Łubisz (flet), Maja Rzepkowska (gitara), Zofia Łachacz (skrzypce), grając „Walca Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”. Kolejny duet fortepianowy  – Zuzanna Koteras i Antoni Smodlibowski – zaprezentował utwór „Jak wierzby tańczyły walca” Grzegorza Miśkiewicza. Młody saksofonista Mateusz Duraj wystąpił z melodią Samuiła Majkapara – „Walc”. Akompaniowała mu Marta Kubicka-Skurpel. Pianistka wystąpiła również w duecie z Mają Małek, grając utwory „Fascination” Fermo Dante Marchettiego oraz walce Straussa z operetek „Zemsta nietoperza” i „Baron cygański”.

    Nie zabrakło też anegdot o karnawale prosto z Nowego Orleanu, gdzie odbywa się Mardi Gras. Jego główną atrakcją są parady przechodzące przez całe miasto. W amerykańskim  muzycznym klimacie utrzymywali więc słuchaczy: Jan Kozłowski grający na fortepianie „Late night jazz”, pianistka Julia Żak w duecie z puzonistą Dawidem Szachniewiczem w utworze „Stompin’ at the Savoy”, saksofonista Szymon Węgrzynek grający „Ragtime” z akompaniamentem Marty Kubickiej-Skurpel oraz trio gitarowo-wiolonczelowo-skrzypcowe: Maja Rzepkowska, Marta Korczak oraz Rafał Rydyger w kultowym „Nothing else matters”.

    Namiastką słynnego karnawału w Rio de Janeiro był  „Taniec hiszpański” wykonany przez flecistkę Helenę Dankowską przy akompaniamencie Sławomira Beśki, oraz „Tango La Paloma” – duet  fortepianowo-saksofonowy Oliwia Kruk i Jakub Dłubakowski. Przedostatnim akordem koncertu był występ grającej na oboju Leny Masłowskiej przy akompaniamencie Marty Kubickiej-Skurpel z dobrze znaną i lubianą „La Bambą”.

    Nasz koncert dobiega końca, ale karnawał wciąż trwa. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy państwu wielu niezapomnianych emocji – mówiła Maja Małek, zapowiadając na podsumowanie muzyczną podróż do Paryża.

     Ostatnim utworem, jaki wybrzmiał tego wieczoru w „Zacnym Dworze”, był utwór „Pod dachami Paryża” w wykonaniu Franciszka Poterały i Szymona Rzepkowskiego.

    Udostępnij