• Budżet obywatelski to często magiczna różdżka w rękach społeczności. Daje moc zmieniania otoczenia na lepsze. To nie procedura administracyjna czy lista projektów – to manifestacja demokracji!

  Wyobraźmy sobie, zwykli mieszkańcy mają możliwość decydowania o tym, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ich mieście. To przyszłość w Ich rękach! Budżet obywatelski otwiera drzwi do kreatywności i współpracy. Ludzie z różnych środowisk, młodzi i starsi, przyłączają się, by wymyślić projekty, które odzwierciedlają ich potrzeby i marzenia.

  Przykłady z Polski?

  • Aleja honorująca wybitnych piłkarzy ręcznych, zasłużonych dla Polski. U nas warto upamiętnić koszykarzy. A może zapaśników?
  • Astrobaza – czyli małe obserwatorium astronomiczne w Radomiu.
  • Mini skocznia narciarska K-4 umożliwiająca stawianie pierwszych kroków w tym sporcie nawet najmłodszym.
  • Wspólny… sad. Będą tam rosły czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin oraz jeżyny.
  • Poligon strażacki.

  Pabianice nie były gorsze – Kino letnie na Lewitynie. Dron – strażnik czystego powierza. Siłownia pod chmurką i trampoliny miejskie. Wiaty rowerowe w miejscach publicznych.

  Budżet Obywatelski to jedno z najbardziej innowacyjnych narzędzi. Rewolucja w sposobie podejmowania decyzji dotyczących wydatkowania środków publicznych. Przenosi władzę z biur administracji do rąk mieszkańców. Założenia są proste. Zaproponuj, przekonaj, pomóż zrealizować.

  Wprowadzenie BO to budowanie więzi społecznych, wzmacnianie poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Wspólna praca buduje zaufanie między mieszkańcami a władzami lokalnymi. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w proces podejmowania decyzji, projekty realizowane są z większym zrozumieniem i akceptacją Są lepiej dopasowane do realnych potrzeb ludzi. To dziesiątki drobiazgów dzięki którym żyje nam się lepiej.

  W Pabianicach budżet obywatelski zawieszono ze względu na pandemię COVID19. Zawieszono go w tym samym czasie, gdy rząd zamykał lasy i cmentarze. Trochę czasu upłynęło. Apeluję zatem – RADNI ! POBUDKA ! Przywróćcie budżet obywatelski – jeszcze przed wyborami!

  Kamil Łyszkowski

  Stowarzyszenie TERAZ PABIANICE

  Sfinansowano z KWW Teraz Pabianice.

  Udostępnij