• News will be here
  • W Miejskim Ośrodku Kultury 5 marca odbyła się konferencja „Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pabianicach”. Skierowana była do osób chcących założyć własną działalność.

    Wśród obecnych w MOK-u byli: naczelnik wydziału spraw obywatelskich i gospodarczych UM Ewa Smuga, starszy inspektor w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy UM Magdalena Sak, kierownik Inspektoratu ZUS w Pabianicach Justyna Niewiadomska, doradca ds. płatnika składek Agnieszka Górniak, kierownik Działu Obsługi Bieżącej US w Pabianicach Monika Stańczyk, kierownik Referatu Identyfikacji i Rejestracji Podatkowej US w Pabianicach Marta Przydacz oraz pracownicy PUP: Sylwia Gawrońska-Zdzienicka, naczelnik CAZ Małgorzata Działecka, koordynator zespołu ds. instrumentów rynku pracy Magdalena Skibińska oraz pracownicy tego zespołu: Milena Plewińska i Dawid Szatan.

    Po wstępnym zaprezentowaniu tematu konferencji przez dyrektor PUP Magdalenę Werstak głos zabrała koordynator zespołu ds. instrumentów rynku pracy Magdalena Skibińska: – Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej to forma wsparcia dla osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, które chcą rozpocząć własną działalność. Osoby ubiegające się o to dofinansowanie powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe związane z charakterem planowanej działalności gospodarczej. Jednorazowe środki na jej podjęcie mogą być przyznawane w wysokości nie wyższej niż sześciokrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia. W bieżącym roku jest to maksymalnie 40 000 złotych.

    Przedstawiła także warunki, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o te środki. Trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny w PUP-ie, posiadać udokumentowane kwalifikacje zawodowe związane z planowaną działalnością. Nie można też bez uzasadnionej przyczyny odmówić przyjęcia ofert pracy z PUP, uczestnictwa w stażu czy szkoleniu. W przypadku osób, które prowadziły już działalność gospodarczą, musi upłynąć 12 miesięcy od zamknięcia poprzedniego przedsięwzięcia. Nie mogą natomiast starać się o dofinansowanie ci, wobec których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Finansowaniu nie podlegają zakupy np. pojazdów jednośladowych, dronów, reklamy, opłaty ze serwer i domenę, konsultacje prawne, zakup maszyn lub pojazdów czy zakup kasy fiskalnej.

    Mówiono również o etapach składania dokumentów związanych z zakładaniem własnej działalności i pobraniem jednorazowych środków. Są to: złożenie ankiety rekrutacyjnej w dniach naboru. Najbliższy termin to 11-12 marca. Po pozytywnym rozpatrzeniu ankiety odbywają się spotkania konsultacyjne w siedzibie urzędu, na których omawiany jest szczegółowo sposób wypełniania niezbędnych dokumentów. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku i omówienie planowanej działalności. Do 30 dni od jego złożenia zainteresowani otrzymują odpowiedź.

    Tematem konferencji było także zabezpieczenie zwrotu środków oraz zasady przyznawania środków bezzwrotnych, o czym opowiedziała Małgorzata Działecka. Mówiła m.in. o zabezpieczeniu finansowym, które wynosi 150% kwoty, o którą się wnioskuje. Wariantami tego zabezpieczenia są: weksel z dwoma poręczycielami – najpopularniejsze rozwiązanie, poręczenie osób fizycznych, akt notarialny o poddaniu się egzekucji z całego majątku, blokada środków na rachunku bankowym i gwarancja bankowa. W trakcie spotkania powiedziano również o procesie podpisywania umowy i szczegółach dotyczących tej czynności, jak np. ważność dowodów osobistych. Jak zapewniają specjalistki, środki te wpływają zawsze wyłącznie na rachunek bankowy. Gdy są one już na koncie, rejestracja działalności powinna odbyć się w ciągu pięciu dni. Zakupy związane z rozpoczęciem działalności oraz ich rozliczenie powinno odbyć się natomiast w ciągu pierwszych dwóch miesięcy. Kluczowe jest również, aby działalność była prowadzona przez rok – dopiero wtedy umowę o dotację można uznać za prawidłowo zrealizowaną. Podane zostały również dokładne terminy niezbędne do zrealizowania umowy: jeżeli lokal spełnia wszystkie wymogi, kontakt z Urzędem Pracy następuje dopiero po sześciu miesiącach, a następnie po roku.

    Naczelnik Ewa Smuga wyjaśniła znaczenie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, mówiła o zmianie przepisów jej dotyczących oraz jej zasięgu. Poleciła osobom chcącym założyć własną działalność korzystanie z portalu biznes.gov.pl oraz wyjaśniła zasady jej działania. Kluczowe jest także wybranie odpowiedniego biura rachunkowego. Zaznaczyła również ważną kwestię, jaką jest nazwa firmy – w momencie jej rejestracji stanowi ją imię i nazwisko przedsiębiorcy.

    Kierownik Działu Obsługi Bieżącej w pabianickim Urzędzie Skarbowym Monika Stańczyk przedstawiła sposób działania e-Urzędu, za pośrednictwem którego zrealizowane zostały już ponad 2 miliony rozliczeń podatkowych. Wyjaśniła też sposób potwierdzania profilu zaufanego. Poruszono również temat wniosku CEIDG, niezbędnego do dalszych działań w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS-ie. Reprezentująca Zakład Ubezpieczeń Społecznych Agnieszka Górniak wyjaśniła działanie platformy PUE ZUS ułatwiającej wysyłanie do urzędu pism oraz umawianie wizyt, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Poruszyła też kwestie związane z ubezpieczeniami, składkami i ulgami.

    Jako ostatnia głos zabrała dyrektor PUP, przypominając m.in. o konieczności odbycia szkolenia z rozwijania kompetencji cyfrowych przez osoby do 30. roku życia, które chcą założyć swoją działalność.

    Po konferencji zainteresowani mogli osobiście porozmawiać z urzędnikami wszystkich instytucji oraz z przedstawicielami pięciu biur księgowych, a także nawiązać z nimi współpracę.
    Konferencja ta wpisała się na stałe w harmonogram wydarzeń organizowanych przez PUP. Pandemia jednak wymusiła przerwę w powyższym działaniu, aby obecnie powrócić do niego z ogromnym zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych.

    Udostępnij