• News will be here
  • Tego dowiedzieliśmy się na dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu, na której podsumowano wyniki prowadzonej wśród pabianiczan ankiety.

    Konsultacje społeczne na temat budowy pływalni trwały od 15 do 29 lutego. Ankieta dotyczyła funkcjonalności nowego obiektu. Padły w niej pytania, jakie elementy wodnej rekreacji powinny znaleźć się w nowym obiekcie i jakie dodatkowe elementy, który z dostępnych obiektów i dlaczego jest najbardziej atrakcyjny dla ankietowanych i jak często korzystają z takiej formy wypoczynku. Ankiety były dostępne na stronie internetowej miasta i platformie e-pabianice.pl oraz w Urzędzie Miejskim i na pływalni MOSiR. 

    399 ankiet wypełniono papierowo (382 oddano na pływalni, 17 w UM), a 376 elektronicznie. Najwięcej było respondentów w wieku 26-40 lat (328 osób) i 41-60 lat (274 osób); 423 kobiety i 352 mężczyzn.

    Wśród przedstawionych propozycji wodnej rekreacji największym zainteresowaniem cieszyło się jacuzzi (536 głosów), zjeżdżalnia (473 głosy) oraz strefa saun (440 głosy). Najmniejsze zainteresowanie wzbudziła strefa dla dzieci do lat 6 (202 głosy) oraz grota lodowa (178 głosów). Zgłoszono również 63 inne propozycje, wśród nich m.in. baseny o różnej głębokości, szersze tory pływackie, miejsce do nauki pływania, różnego rodzaju jacuzzi i zróżnicowane sauny, basen z zimną wodą w strefie saun, wulkan, hydromasaże, dysze wodne, leżaki, miejsce dla młodszych dzieci z wyższą temperaturą wody, dostosowanie do osób z niepełnosprawnością.

    Jakie dodatkowe elementy powinny być w obiekcie? Wśród przedstawionych propozycji największym zainteresowaniem cieszyła się kawiarnia (599 głosów), siłownia (282 głosy) oraz sklep z artykułami sportowymi (237 głosów). Poza katalogiem propozycji zgłoszono m.in. gastronomię, szatnię/kabiny dla rodzin, duży parking, salę konferencyjną.

    Zdecydowana większość ankietowanych (494 osoby) korzysta z miejsc wodnej rekreacji co najmniej raz w tygodniu lub raz w miesiącu (148 osób). Wśród najatrakcyjniejszych obiektów wodno-rekreacyjnych wskazali (w kolejności częstotliwości występowania): Aquapark Fala w Łodzi (264), Termy Uniejów w Uniejowie (84), Suntago we Wręczy (47), Zduńską Wodę w Zduńskiej Woli (43), Oceanik w Tuszynie (39), Termy Poddębice w Poddębicach (30), Zatokę Sportu w Łodzi (24), Stację Nowa Gdynia w Zgierzu (12) oraz Termy Chochołowskie w Chochołowie (10). Wymieniono 60 obiektów wodno-rekreacyjnych, w tym dwa spoza Polski. Wśród atutów były m.in. różnorodność atrakcji, bezpieczeństwo, obsługa, atrakcyjne ceny i parking.

    19 lutego odbyło się również spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami. Informacje z konsultacji (ankiety i propozycje ze spotkania) zostały przekazane architektowi odpowiedzialnemu za opracowanie koncepcji, czyli ogólnego zarysu projektu.

    Pod koniec lutego miasto złożyło wniosek w konkursie dotacyjnym Urzędu Marszałkowskiego w ramach Działania FELD.06.04 Kultura i turystyka w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie dla łódzkiego przyjaznego mieszkańcom. Program regionalny Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

    Wnioskowaliśmy o 40 mln zł, dofinansowanie uzupełnią środki z budżetu miasta.

    Udostępnij