• Wczoraj wieczorem byliśmy świadkami otwarcia jednej z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego w Europie. Wernisaż odbył się w pabianickiej galerii Aflopa Art.

  W czwartek, 14 marca, miłośnicy i znawcy sztuki w galerii przy ulicy Żeromskiego obejrzeli ponad 100 dzieł znanego na świecie artysty. Na wystawie są grafiki, rysunki, rzeźby oraz ponad 70 obrazów olejnych.

  Zdzisław Beksiński (1929-2005) to jeden z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego surrealistyczne wizje koszmarów sennych, śmierci oraz przemijania na trwałe wpisały się w polską kulturę.

  – 10 lat temu byłem na koncercie w Filharmonii Łódzkiej, gdzie wystawiano prace Zdzisława Beksińskiego z Muzeum Historycznego w Sanoku. Wtedy spytałem Wiesława Banacha, ówczesnego dyrektora, jaka jest możliwość wystawienia prac artysty w Pabianicach – powiedział na wernisażu Andrzej Furman, pomysłodawca wystawy, właściciel galerii. – Potem byłem na kilku wystawach w wielu miastach Polski, między innymi w Sanoku, Nowej Hucie, Częstochowie. I teraz mamy wystawę w Pabianicach.

  Prace Beksińskiego wypożyczono z Muzeum Historycznego w Sanoku, z prywatnej kolekcji Piotra Dmochowskiego, z galerii Desa Unicum oraz Sopockiego Domu Aukcyjnego, a także od prywatnych kolekcjonerów.

  –  Na wystawie w Aflopa Art prace są wyeksponowane w sposób chronologiczny, pokazana jest droga rozwoju artysty – zwrócił uwagę Sebastian Kularski, kurator wystawy.

  Na wczorajszym wernisażu o twórczości Beksińskiego opowiedzieli Piotr Dmochowski, jego popularyzator, oraz Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. Najstarszy obraz olejny, który można zobaczyć w Pabianicach, został namalowany w 1967 roku, a dwa najnowsze pochodzą z 2004 roku. Muzykę na wystawę specjalnie skomponował Michał Makulski z Pabianic. Dodatkowa atrakcja, jaka czeka na zwiedzających, to pokaz multimedialny 3D, który prowadzi widza przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego.

  – Jestem wzruszony i szczęśliwy, że miłośnicy sztuki z całej Polski będą przyjeżdżać na wystawę do Pabianic – powiedział Piotr Chrabelski, manager Aflopa Art, który zaprosił na imprezy towarzyszące ekspozycji.

  Zaplanowane są bowiem spotkania z Piotrem Dmochowskim i Jarosławem Serafinem, koncert jazzowy zespołu Włodek Pawlik Quartet w sali Pawelana, występy teatralne oraz wystawy w AfloParku. Specjalne menu na cześć Zdzisława Beksińskiego przygotował Wiesław Bober, szef kuchni w restauracji „Przędzalnia” w hotelu Fabryka Wełny.

  Galeria Aflopa Art przy ul. Żeromskiego zaprasza na zwiedzanie wystawy od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 19.00.

  foto: Ol.

  Udostępnij