• Od 1 kwietnia ZUS będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny.

  GUS opublikował nową tablicę trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2023 rok. W ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów, czyli mniej o 39 tys. niż w 2022 i tyle samo, co w ostatnim przedpandemicznym, czyli 2019.

  Tablica jest ważnym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym i polega na podzieleniu kapitału emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik czyli zgromadzony kapitał oraz mniejszy mianownik (czyli średnie trwanie życia) tym wysokość emerytury, będzie wyższa.

  – Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

  Od 1 kwietnia bieżącego roku ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur. W porównaniu do zeszłorocznej tablicy GUS, nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia, w tym np. o 12,7 miesiąca dla 30-latków; 9,9 miesiąca dla 60-latków; 8,9 miesiąca dla 65-latków; 6,1 miesiąca dla 80-latków. Po zastosowaniu nowej tablicy emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 procent, a osoby w wieku 65 lat; o 4,1 procent niż przy zastosowaniu poprzedniej tabeli.

  Dla przykładu: 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 1892,51 zł, czyli mniejszej o około 74 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 264,2 miesiąca zamiast 254,3 miesiąca). Natomiast 65-latek z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2284,15 zł, czyli mniejszej o około 96,8 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez218,9 miesięcy, zamiast 210,0 miesięcy).

  Nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem potrzeby składania wniosków o przeliczenie emerytury tylko z powodu ogłoszenia nowej tablicy GUS.

  Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może on je sobie doliczyć do świadczenia. Jednak najnowsza tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

  Udostępnij