• News will be here
 • Dostęp do wiedzy i informacji pozwala lepiej dbać o swoje zdrowie, ale nadal rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

  Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego i rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych, a także do narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, w tym samobadanie piersi.

  Fundacja Zdrowy Biust z Pabianic edukuje kobiety, buduje ich świadomość na temat istoty samokontroli piersi na każdym etapie życia.

  Oglądaj! Dotykaj! Żyj! Non stop przypomina Fundacja Zdrowy Biust.

  Jak przygotować się do wizyty u lekarza onkologa?

  Wizyta u lekarza zawsze wzbudza emocje, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta u lekarza onkologa. Obawiamy się o swoje zdrowie, towarzyszy nam lęk – jest to naturalne.

  Strach powoduje, że zapominamy o ważnych rzeczach, o które powinniśmy zapytać lekarza, jak również o tych, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Przed taką wizytą warto przygotować listę chorób współtowarzyszących oraz zażywanych leków – tych stale i tych od czasu do czasu. Koniecznie jest spisanie na kartce wszystkich pytań, które pojawią się w głowie – podczas takiej wizyty należy pamiętać, że nie ma głupich pytań. Każde zachorowanie, zwłaszcza onkologiczne, jest czymś nowym i warto je poznać jak najlepiej.

  Idealnym pomysłem jest zabranie na pierwszą wizytę u onkologa bliskiej osoby, takiej która nie tylko wesprze swoją obecnością i doda otuchy, ale także porozmawia z lekarzem, zrobi notatki, dopyta o to, o czym może zapomnieć chory. Każdy szczegół takiej rozmowy jest ważny.

  Jak przygotować się do wizyty u chirurga onkologa?

  Wizyta u chirurga onkologa jest konieczna, kiedy badania obrazowe potwierdzają istnienie komórek nowotworowych. Chirurg onkolog  przeprowadza wywiad, ocenia wyniki badań, diagnozuje i ustala plan leczenia. Tak jak w przypadku wizyty u onkologa – należy zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań i karty informacyjne z hospitalizacji. Warto mieć przy sobie listę chorób, listę przyjmowanych leków. Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą listę pytań dotyczącą choroby, a jeśli potrzebne jest wsparcie psychiczne – bliską osobę.

  Co to jest konsylium?

  Zespół lekarzy zaangażowany w proces leczenia pacjentki z nowotworem, który zbiera się, aby ocenić wyniki badań i wypracować optymalną metodę leczenia, to konsylium. W jego skład zazwyczaj wchodzą: chirurg onkolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, radiolog, psycholog/psychoonkolog oraz koordynator, który specjalizuje się w opiece nad pacjentami chorującymi na raka, zazwyczaj tę rolę powierza się pielęgniarce. Protokół konsylium spisywany jest przez sekretarkę medyczną, która też uczestniczy w konsylium.

  Jeśli lekarz onkolog sam nie zaproponuje udziału w konsylium, pacjent może poprosić o pozwolenie na swój udział w nim. Podczas konsylium jest szansa, aby zapytać zespół ekspertów o plan swojego leczenia. Podobnie jak do onkologa czy chirurga onkologa na konsylium warto zabrać bliską osobę, która będzie nie tylko wsparciem, ale pomoże pytać i robić cenne notatki ze spotkania.

  O co warto zapytać ekspertów podczas konsylium?

  Oto lista przykładowych pytań, jakie może zadać chorująca na raka piersi podczas konsylium: 

  Jakie są rokowania w moim typie nowotworu?

  Co to dla mnie oznacza?

  Czy mam szanse na całkowite wyleczenie?

  Jaki jest plan leczenia?

  Jak długo będzie trwało leczenie?

  Czy mogę przyjeżdżać na chemię czy radioterapię, czy muszę pozostać w szpitalu?

  Jeśli mam przebywać w szpitalu, to jak długo? Czy to jest jeden pobyt czy kilka?

  Czy będę mogła pracować?

  Czy operacja jest konieczna?

  Czy będę miała zastosowane leczenie przedoperacyjne w celu zmniejszenia guza?

  Czy możliwe jest oszczędzenie piersi, czy konieczna jest mastektomia?

  Czy są jakieś badania kliniczne nad nowoczesnym lekiem, w których mogłabym wziąć udział?

  Czy są jakieś leki nierefundowane, których zastosowanie w znaczący sposób zwiększyłoby moje szanse na pokonanie nowotworu?

  Jak powinnam się przygotować do chemioterapii i działań niepożądanych?

  Czy otrzymam w szpitalu leki przeciwwymiotne, czy powinnam je wcześniej zacząć przyjmować?

  Czy mogę skorzystać z pomocy psychoonkologa?

  Czy są jakieś naturalne produkty, które mogą wzmocnić mój organizm?

  Czy są jakieś wskazówki odnośnie diety?

  Czy będę miała rehabilitację po zabiegu, czy czeka się na nią długo, czy powinnam zorganizować wcześniej rehabilitację na własną rękę?

  Czy możliwa jest operacja z jednoczasową rekonstrukcją?

  Udostępnij