• News will be here
 • Ogłoszono to w trakcie środowej (24 kwietnia) Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

  W czerwcu wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. Grono reprezentantów Polski liczyć w tym roku będzie 53 osoby. Nasz kraj podzielony jest na 13 okręgów. Województwo łódzkie to okręg nr 6. Co ważne, w wyborach do PE nie ma stałej przypisanej do okręgu liczby mandatów. Nie wiadomo więc, ilu posłów z łódzkiego trafi do Europarlamentu. To okaże się po wyborach.

  Wybory w Unii Europejskiej odbędą się od 6 do 9 czerwca. W Polsce będzie to niedziela, 9 czerwca, między godz. 7.00 a 21.00.

  Pabianiczanin na liście

  52-letni Arkadiusz Jaksa (urodziny obchodzi 1 maja – wszystkiego najlepszego życzymy!) do Parlamentu Europejskiego wystartuje z miejsca nr 5 w naszym okręgu. Listę otwiera obecny poseł Dariusz Joński. 

  Pabianiczanin jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego, następnie Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest geografem (Doktor Nauk o Ziemi). Ukończył studia podyplomowe MBA in Community Managment; ukończył studium Public Leadership – Zarządzanie Strategiczne i Operacyjne – Instytut Heweliusza.

  Od 2016 roku Jaksa jest prezesem zarządu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Zrewitalizował ZOO; przekształcił jednostkę w spółkę i zrealizował program budowy „Orientarium”. Za jego kadencji ogród zoologiczny wygenerował 1 milion zwiedzających oraz wielomilionowy zysk operacyjny. Stanowi jedną z wizytówek Łodzi.

  Wcześniej był dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi (2012-2016), pełnomocnikiem prezydenta Łodzi ds. utworzenia zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi (2012), zastępcą dyrektora wydziału ochrony środowiska i rolnictwa UM w Łodzi (2011-2012), adiunktem i asystentem w katedrze planowania przestrzennego i zagospodarowania środowiska wydziału nauk geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego (1996-2011).

  W tzw. międzyczasie był radnym Gminy Pabianice, a następnie jej przewodniczącym. Dostał się do Rady Powiatu Pabianickiego, której był wiceprzewodniczącym przez dwie kadencje. W wyborach 7 kwietnia 2024 roku również otrzymał mandat radnego powiatowego. Od jakiegoś czasu chodzą słuchy, że ma zostać… starostą.

  Interesuje się długodystansową turystyką rowerową (członek Rowerowych Pabianic) i turystyką górską. Pasjonat geografii i historii (szczególnie wojskowości), regionalista. Prywatnie – mąż i ojciec dwóch córek.

  Jak czuje się w związku ze startem w czerwcowych wyborach do Europarlamentu?

   –Wyróżniony i doceniony. Lista jest krótka, tym bardziej jest to uhonorowanie mojej osoby. Jest to jednak docenienie nie tylko mnie, ale również Pabianic i całego powiatu. Oznacza to, że nasze działania są dostrzegane i doceniane. Kandydował będę z ogromną chęcią i entuzjazmem. Będę się starał wesprzeć listę i osiągnąć jak najlepszy wynik. Te wybory są dla nas bardzo ważne, bo są gwarantem bezpieczeństwa – powiedział naszej redakcji Arkadiusz Jaksa.

  foto: zbiory prywatne

  Udostępnij