• News will be here
  • W dzisiejszych czasach mamy ogromy wybór towarzystw ubezpieczeniowych. To dobrze, ponieważ na dużej konkurencyjności zyskują kierowcy. Czasem ważna jest nie tylko najniższa cena, ale również poszczególne elementy wchodzące w skład ubezpieczenia, a także sama obsługa klienta. Dziś sprawdzimy, czym powinniśmy kierować się podczas wyboru naszego ubezpieczyciela, gdy zależy nam na polisie OC lub AC dla naszego samochodu.

    Czym kierować się przy wyborze OC?

    Jeśli chodzi o OC, to tutaj sprawa wydaje się dość oczywista. Jest to podstawowy pakiet ubezpieczeniowy, który musi posiadać każdy kierowca. OC działa w następujący sposób – jeśli będziemy sprawcą kolizji, to cenę kosztów naprawy pokryje nasz ubezpieczyciel.

    Od czego zależy cena OC? Kluczowe aspekty to:

    • Wiek kierowcy – młoda i niedoświadczona osoba częściej popełnia błędy, również te na drodze. Dlatego to właśnie świeżo upieczeni kierowcy płacą największe składki. Zazwyczaj dopiero w okolicach 28 roku życia zaczynają one ulegać obniżaniu.
    • Miejsce zamieszkania – statystycznie do kolizji dochodzi częściej w dużych miastach niż w małych miasteczkach czy na wsiach. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele sprawdzają statystyki dotyczące ilości wypadków w danym regionie, aby na ich podstawie ustalić odpowiednią cenę.
    • Stan cywilny – statystyki pokazują, że osoby posiadające stałego partnera oraz dzieci jeżdżą zazwyczaj bezpieczniej, dzięki czemu powodują mniej wypadków. Kawalerzy oraz panny płacą więc więcej za ubezpieczenie.
    • Pojemność silnika – większa pojemność silnika zazwyczaj oznacza większą cenę polisy.

    Ponieważ OC wygląda tak samo w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, w tym wypadku najlepiej kierować się wyłącznie ceną. Dlatego koniecznie sprawdź mBank OC https://najtaniejuagenta.pl/mbank-ubezpieczenie-oc/.

    Czym kierować się podczas wyboru AC?

    Sprawa z AC jest bardziej skomplikowana. Tutaj nie wystarczy kierować się jedynie ceną, musimy sprawdzić, co takiego oferowane jest nam w danym pakiecie. Ustalmy więc następujące kwestie:

    • Zakres ochrony – sprawdźmy, jaką listę ryzyk ustalił dany ubezpieczyciel. Im szersza ona będzie, tym na więcej zdarzeń będziemy przygotowani.
    • Sposób naprawy – możemy zostawić auto ubezpieczycielowi, a on powierzy auto serwisowi, z którym współpracuje. Innym rozwiązaniem jest samodzielne wybranie przez nas warsztatu, a następnie wysłanie do ubezpieczyciela kosztorysu.
    • Części do naprawy – ubezpieczenie może być tańsze, jeśli zgodzimy się na użycie części do naprawy z drugiej ręki.
    • Amortyzacja części – odszkodowanie będzie niższe, jeśli na przestrzeni czasu wyeksploatowaliśmy elementy samochodu zapisane w umowie.
    • Udział własny w szkodzie – składka będzie obniżona, ale w razie wypadku będziemy musieli opłacić część kosztów naprawy z własnej kieszeni.

    Jak widać, w przypadku AC musimy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego ubezpieczyciela. Spóźniłeś się z opłatą za ubezpieczenie i nie wiesz, co robić? Zajrzyj tutaj i uzyskaj odpowiedź: https://najtaniejuagenta.pl/oplata-oc-po-terminie/

    Udostępnij