Policja kontroluje przestrzeganie obostrzeń

Policjanci prowadzą wzmożone kontrole placówek handlowo-usługowych oraz środków komunikacji zbiorowej na terenie powiatu.

 Mundurowi apelują, aby w okresie przedświątecznym zachować dystans społeczny i stosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa.

W związku z bardzo wysokim przyrostem dziennej liczby zachorowań policja apeluje o rozsądek i przestrzeganie wprowadzonych zasad bezpieczeństwa – mówi st. sierż. Agnieszka Jachimek z pabianickiej komendy. –  Niestety, funkcjonariusze w trakcie swojej pracy wielokrotnie spotykają osoby, które bagatelizują problem i nie chcą stosować się do wprowadzonych ograniczeń.

 Od początku marca funkcjonariusze z Pabianic interweniowali 263 razy w stosunku do osób, które nie stosowały się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Bardzo często wynikiem takich spotkań był mandat karny lub skierowany wniosek do sądu.

Funkcjonariusze każdego dnia prowadzą wzmożone kontrole placówek handlowych, hoteli, restauracji, siłowni. Do tej pory nie ujawnili nieprawidłowości, jednak w przypadkach rażących naruszeń będą informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych – relacjonuje st. sierż. Jachimek.

 Mundurowi czuwają również nad tym, by osoby przebywające na kwarantannach stosowały się do zasad i pozostawały w domach. Za nieprzestrzeganie tych obostrzeń grozi grzywna do 5 tys. złotych albo kara pieniężna do 30 tysięcy złotych nakładana przez sanepid.

Przypominamy, aby stosować się do zasady „dystans, maska, dezynfekcja” w celu zmniejszenia ilości zachorowań, a tym samym przetrwania tego trudnego czasu – dodaje Jachimek.